Küresel piyasalarda altın fiyatları, ABD’den gelen ekonomi verileri doğrultusunda çift yönlü hareketlerini sürdürüyor. Bu kapsamda ABD Merkez Bankası’nın (Fed) attığı faiz adımları yakından takip ediliyor ve Fed, son olarak Eylül ayı FOMC toplantısında faizi yüzde 5,25 - 5,50 aralığında sabit bırakmıştı. Ancak toplantı metninde yer alan ayrıntılarda, Fed’in 2023 yıl sonuna kadar faizi en az bir kez daha artırabileceğinin sinyali verilmişti.

Fed’in politika faizinde bir kez daha artış uygulayabileceği sinyali, son dönemde ABD 10 yıllık tahvil getirilerinde yaşanan artış ve dolar endeksinde görülen yükseliş, altın fiyatlarını baskıladı. Altın fiyatlarında yaşanan bu baskılanma ile birlikte ons altın fiyatı 25 Temmuz tarihinden bu yana soluksuz bir düşüş yaşadı. Ons altın fiyatında yaşanan düşüş ile birlikte yurtiçi piyasalarda gram altın fiyatı da düşüşe geçti. Yaşanan gelişmeler sonrasında Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, kritik altın tahminlerini paylaştı. İşte detaylar…

İSLAM MEMİŞ PİYASAYI DEĞERLENDİRDİ

İslam Memiş, Fed’in faiz kararı sonrasında altın yatırımcılarını nelerin beklediğini dile getirdi. Fed’in beklendiği gibi faiz artırımına gitmediğini ifade eden Memiş, “Altın fiyatları uzun süredir gerek söylem gücü ile gerekse de aldığı faiz kararlarıyla baskılayan Fed, bu toplantıda faiz artırımına gitmedi. Görünen o ki Jerome Powell’ın (Fed Başkanı) açıklamalarından da anlaşılan, gelecek ay son kez 25 baz puanlık faiz artırımına gidilecek ve 2023 yılı kapatılacak” dedi.

Memiş, 2024 yılında ise uzun süredir beklenen faiz indirimlerinin oldukça güç bir ihtimal olduğunu ve ABD’nin gelecek yılı yüksek faiz ile sürdürmeyi düşündüğünü piyasalara açık şekilde belli ettiğini dile getirdi.

“UZUN VADEDE ALIM FIRSATI”

Memiş açıklamasında, “Eylül ayında ucuz altın için son günler olduğunu belirtmiştik. Alınan bu karar da bu ifademizi doğruluyor. Ekim ayıyla birlikte altın fiyatlarında sert bir tırmanış göreceğiz” dedi. Memiş, “Gram altın 1.660 lira seviyesinde. Fos. 1.700 - 1708 lira seviyesinde. 1.700 ve altındaki rakamlar orta ve uzun vadede alım fırsatı olarak değerlendirilmeli. Bu fiyatlar kalıcı değil” dedi.

İslam Memiş ayrıca yatırımcılara Ekim ayında hazırlıklarını yapmaları gerektiğini, bunun bir fırsat olduğunu ve 2024 yılında 2.500 TL ve üzeri rakamların görüleceğini, 2025 yılında ise 3.500 lira ve üzeri fiyatların görüleceğini öngördü.

Kaynak: UŞAK OLAY