Altın piyasasında yaşanan hareketlilikler yatırımcılar tarafından yakından takip ediliyor. Son dönemde altın piyasasında düşüşler ön plana çıktı. Eylül ayının sonu itibariyle, son haftada küresel piyasalarda ons altın fiyatında yaşanan düşüşler, yurtiçi piyasalarda gram altın fiyatına da düşüş olarak yansıdı. Ons altına paralel hareket ederek değer kaybı yaşayan gram altın, yatırımcısını endişelendirdi. Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş ise yatırımcılara seslenerek “Elindekine sahip çık” dedi.

İslam Memiş, altın piyasasında yaşanan son fiyat hareketlerinin ardından Youtube kanalı üzerinden, “Elindekine sahip çık, çünkü!” başlıklı video paylaştı. Söz konusu paylaşımında dikkat çeken açıklamalarda bulunarak çarpıcı tahminlerini dile getiren Memiş, tüm yatırımcıları da uyardı. Açıklamalarının birer yatırım tavsiyesi olmadığını belirten Memiş, elinde gram altın, gümüş olanları ve almayı düşünenleri uyardı. Memiş açıklamasında, “büyük tufan” dediği kriz iddiasını da yineledi. İşte detaylar…

“EURO UCUZ KALIR”

İslam Memiş, yayınladığı videosunda yaptığı açıklamada, “Dolar TL kurunda yukarı yönlü hareket devam ediyor. Hedef 28 lira seviyesi. Şu anda 27,50’de. Yıl sonu 29,70’i bekliyorum. 2024 yılında 45 liraya kadar bu yükselişler devam edecek. Doları bir yatırım aracı olarak görmüyoruz ve düşünmüyoruz… 1 milyon dolarım olsa, parite ile Euro’yu takas yaparak pozisyonumu alırdım. Elimde TL var, altın-gümüş sevmiyorum, borsaya girmiyorum diyenlere de o zaman Euro ucuz kalıyor diyorum” dedi.

“TAMAMEN MANİPÜLASYON FİYATLAMASI”

Memiş, açıklamalarında daha sonra “büyük tufan” dediği küresel ekonomik kriz tahminine ilişkin değerlendirmelerde bulundu ve dikkat çeken iddialarını dile getirdi. “Boşuna hayal kurma” diyerek yatırımcıları uyaran Memiş, “Ons altın 1.816 dolara kadar geriledi, 1.925’ten düşüş başladı. Tamamen manipülasyon fiyatlaması. Dünyada hiçbir analistin öngöremediği bir operasyon gerçekleşti. Bu düşüşlerin arkasında hikaye sadece Fed’in faiz artışıyla ilgili değil, büyük krizle ilgili. Başladılar” dedi.

“BİR ANDA FİŞİ ÇEKECEKLER”

Memiş, “Büyük bir ekonomik kriz ve jeopolitik riskin hazırlığı yapılıyor. Büyük tufan geliyor diye uyardım. Elindeki varlıklara sahip çıkacaksın. Elinde altın ve gümüş bulunduranlar varlıklarına sahip çıkmalı. Üstüne ilave yapabiliyorsanız ilave yaparak süreci devam ettirmek çok mantıklı bir karar olacak. Bir anda fişi çekecekler ve hiç beklemediğiniz bir dünya piyasasına uyanacaksınız” dedi.