Türkiye’de yüksek enflasyon ve yüksek döviz kurları ile birlikte son dönemlerde hayat pahalılığı da arttı. Bununla birlikte vatandaşın cebindeki paranın değeri azalırken, elinde birikimi ve tasarrufu bulunan vatandaşlar, bu birikimlerini en iyi ve en kazançlı şekilde değerlendirmenin yollarını araştırmaya başladı. Bu kapsamda yatırım araçları ön plana çıksa da daha garanti bir getiri aracı olarak da değerlendirilen TL vadeli mevduat hesapları, yükselen faiz oranları ile birlikte dikkatleri çekti.

Birçok vatandaş, elinde bulunan birikiminin ve tasarrufunun değerini korumak ve kazanç elde etmek için yatırım araçlarını araştırıyor. Ancak yatırım enstrümanlarında bulunan risk, vatandaşın birikiminin azalmasına neden olabileceği için birçok kişi daha garanti bir yöntem olarak değerlendirilen mevduat faizlerinden yararlanmak istiyor. Bu kapsamda vatandaşlar, bankaların sunduğu TL vadeli mevduatlarda en yüksek faiz oranını sunan bankaları araştırıyor. Peki Ekim ayı itibariyle en yüksek mevduat faizlerini hangi bankalar sunuyor? İşte detaylar…

EN YÜKSEK MEVDUAT FAİZİ HANGİ BANKADA?

TL vadeli mevduat hesaplarında sunulan faiz oranları, bankalara göre değişiyor. Öte yandan bu oranlar mevduat tutarı, vade süresi ve hesap türüne göre de değişebiliyor. Bu nedenle vatandaşların, yatırım yapmadan önce bankaların sunduğu faiz oranlarını karşılaştırması oldukça önemli. Elinde 100.000 TL birikimi bulunan ve bu birikimini 32 gün vadeli bir mevduat hesabında değerlendirmek isteyenler için bankalar ne kadar faiz oranı sunuyor?

BANKALARIN SUNDUĞU MEVDUAT FAİZLERİ

Ekim ayı itibariyle 100.000 TL birikimde, 32 gün TL vadeli mevduat hesabında en yüksek faiz oranını %44 ile Odeabank sunuyor. Bankaların sunduğu faiz oranları, müşteri profiline göre de değişebiliyor. İşte bankaların sunduğu TL vadeli mevduat faizleri şöyle:

●       Odeabank Yeni Vadeli Mevduat Hesap - %44

●       TEB - Türk Ekonomi Bankası Marifetli Hesap - %42

●       DenizBank E-Mevduat - %41

●       ON ON Plus- %40

●       Alternatif Bank VOV Hesap - %39

Güncel olarak en yüksek faizi sunan Odeabank’ta 32 gün TL vadeli mevduat hesabında 100.000 TL birikimi bulunan bir kişi, ana parasına ek olarak 32 gün sonunda net 3.214,39 TL kazanç elde ediyor.