İlkokul ve lise düzeyinde eğitim veren kurumların açılmasının ardından ekim ayı itibari ile birçok üniversitede de 2023- 2024 eğitim- öğretim yılı başladı. Milli Eğitim Bakanlığı’nın yeni dönem yönetmeliğinde birçok yeni uygulamanın devreye alınmış olduğu görülürken bu süreçte ağırlaşan ekonomik şartlara karşı burs destekleri de sıklık ile sorgulanmaya başlandı.

Artan hayat pahalılığı sebebi ile harcamaları da artan öğrenciler, yeni dönemin burs desteklerini yakın takip altına aldı. Bu süreçte en çok sorgulanan kurumlardan biri de Vakıflar Genel Müdürlüğü oldu. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı olarak hizmet veren ve her sene hem ortaöğrenim hem de yükseköğrenim öğrencilerine düzenli olarak burs desteğinde bulunan kurumun yeni dönem destek miktarı merak konusu oldu.

VAKIFLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN YENİ DÖNEM BURS AÇIKLAMASI

Yeni eğitim ve öğretim döneminin başlaması ile birlikte kurumların burs hizmetleri de yakın takip altına alındı. Bu kapsamda senelerdir öğrencilere burs desteği veren kurumlar arasında yer alan Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün güncel destek miktarı da merak konusu oldu.

Resmi web sitesi aracılığı ile yayınlamış olduğu duyuruda bu sene de her sene olduğu gibi lise ve üniversite öğrencilerine burs desteği vereceğini belirten Vakıflar Genel Müdürlüğü, güncel destek miktarlarını da açıkladı. Aydınlık Gazetesi tarafından düzenlenen habere göre kamu kurumu ortaöğrenim öğrencilerine 9 ay süre ile 750 TL, yükseköğrenim öğrencilerine ise 8 ay süre ile bin 250 TL tutarında burs desteği verecek.

VAKIFLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ BURS BAŞVURU DETAYLARI

20- 31 Ekim tarihleri arasında kabul edilecek olan burs başvurularının kurumun resmi internet sitesi aracılığı ile tamamlanabileceğini belirten Vakıflar Genel Müdürlüğü, farklı kamu kurumlarından karşılıksız olarak eğitim desteği alan öğrencilerin başvurularının değerlendirilmeyeceğini bildirdi. Ayrıca VGM, kardeşleri kurumun ortaöğretim bursundan destek alan öğrencilerin burs başvurularının da geçersiz sayılacağını belirtti.  

Kaynak: hava aksu