Altın fiyatlarında son dönemde yaşanan yükseliş, İsrail ile Hamas arasında devam eden çatışmalara bağlanabilir. İlginç bir şekilde, küresel ekonomik görünümde önemli bir değişiklik olmamasına rağmen, bu dönemde altına yönelik ilgide bir artış yaşandı. Bunun sonucunda altının ons fiyatı 1932 dolara, gram altın ise 1728 liraya kadar yükseldi.

Son 10 gündür devam eden İsrail-Hamas çatışması piyasalar üzerinde önemli bir etki yarattı. Savaş dönemlerindeki cazibesiyle bilinen altın bu durumdan olumlu etkilendi. Dünya liderlerinin karşılıklı açıklamaları ve İsrail'e destek veren çeşitli ülkelerin devreye girmesiyle tırmanan gerilim, altın fiyatlarını tarihi zirvelere yaklaştırdı. Konu ile alakalı açıklamalarda bulunan uzman isim İslam Memiş yatırımcıları heyecanlandırdı. İşte detaylar.

SAVAŞ ALTINA YARADI

Küresel enflasyon sebebi ile merkez bankaları faiz artırımına gitmiş ve bu da altın talebinde düşüşe yol açmıştır. Bu düşüş yatay azalan bir grafikte açıkça görülmektedir. Ancak savaşın etkisi altın fiyatlarında önemli bir değişime neden olmuş, enflasyon ve faiz sarmalından kurtulmuştur. Sonuç olarak altın fiyatları yükselmeye başlamıştır.

Şu anda ons altın fiyatları primli konumunu koruyor. Günün başında ons altın 1932 dolardan değerlendi. Gün içinde en düşük 1918$ ve en yüksek 1932$'a ulaştı.

GRAM ALTIN DA PRİMLİ

Gram altın fiyatı, ons altın fiyatındaki artış ve iç piyasada döviz kurlarındaki yükselişin etkisiyle güçleniyor. Şu sıralarda gram altın 1708 liradan işlem görürken, 19 Temmuz 2023 tarihinde 1734 lira ile zirveyi görmüştü. Piyasa uzmanı İslam Memiş, altınla ilgili görüşlerini paylaşarak, sürecin kontrollü ilerlediğini ve en az 2-3 yıl daha devam edeceğine inandığını belirtti. Kısa vadede ons altın için 1.880-1.980 dolar aralığını göz önünde bulundurmayı öneriyor. İslam Memiş konu ile alakalı şu açıklamaları yaptı:

“Tahminim değişmedi, yıl sonuna kadar 1.800-1.880 lira aralığı ve 2024'te 2.500 lira. Altın satmak için henüz çok erken. Ons tarafında 2.010 doları, gram tarafında ise 1.880 lirayı beklemeliyiz. Şimdi satış yapmak bulanık suda balık avlamak gibi olur!”