Hüseyin Avni Mutlu, Türk kamu hizmeti alanında önemli görevler üstlenmiş ve uzun yıllar boyunca çeşitli illerde kaymakamlık ve valilik gibi kritik pozisyonlarda bulunmuş bir isimdir. Kökeni Rize'nin Fındıklı ilçesine dayanan Mutlu, eğitim hayatını tamamladıktan sonra kamu yönetimi alanında kariyerine başlamıştır. Ancak, kamu görevi sırasında yaşanan bazı olaylar nedeniyle gündeme gelmiş ve tartışmalara konu olmuştur. Hüseyin Avni Mutlu'nun kariyeri ve yaşamı, kamuoyunun dikkatle takip ettiği bir konudur.

Hüseyin Avni Mutlu Kimdir?

Hüseyin Avni Mutlu, 1956 yılında Rize'nin Fındıklı ilçesinde dünyaya geldi. İlkokul eğitimini İstanbul'un Fatih ilçesindeki Ali Kuşçu İlkokulu'nda tamamladı. Babasının işi nedeniyle ailesiyle birlikte Bostancı'ya taşındı. Üniversite eğitimini İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde tamamladı.

Kocaeli Kaymakam Adayı olarak göreve başladıktan sonra farklı illerde çeşitli görevlerde bulundu. Bolu'nun Gerede ve Çorum'un Kargı ilçelerinde Kaymakam Vekilliği görevlerinde bulundu. Ayrıca, Şırnak'ın Silopi ilçesinde Kaymakam, Çanakkale'nin Eceabat ilçesinde de Kaymakamlık görevlerini üstlendi. İngilizce eğitimi için Amerika Birleşik Devletleri'ne gitti ve bu süreçte eğitim aldı. İstanbul'un Bağcılar ilçesi Kaymakamlığı görevinin ardından Siirt ve Diyarbakır'da Valilik görevlerini üstlendi. 2010 yılında İstanbul Valiliği'ne atandı.

15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrasında 26 Temmuz 2016'da gözaltına alındı ve "Silahlı terör örgütüne üye olmak" suçlamasıyla tutuklandı. Evli olan Mutlu'nun 2 erkek çocuğu bulunmaktadır.

Editör: Haber Merkezi