Dolar kurunda ve enflasyonda gözlenen artışlar, her sektörde olduğu gibi tarımda da maliyetlerin artmasına sebebiyet verdi. Yüksek maliyetler sebebi ile faaliyetleri dara düşen vatandaşlar, son dönemlerde özellikle bakanlık desteklerini araştırmaya başladı.

Bir ülkenin ekonomisinin kalkınmasında büyük paya sahip olan tarımsal üretimler için harekete geçen Tarım ve Orman Bakanlığı, mevcut desteklerine yeni destekler ekleyerek çiftçilerin bu süreçte yalnız bırakılmayacağını, enflasyona karşı ezdirilmeyeceğini belirtti. Bu kapsamda son olarak tarımsal destek ödemeleri ile ilgili bir açıklamada bulunan bakanlık, çiftçilerin yüzlerini güldürdü.

Rusya- Ukrayna savaşının başlamış olduğu ilk günlerde tarımsal faaliyetlerin bir ülkenin kalkınabilmesi adına ne kadar önemli olduğu bir kez daha gözler önüne serilmişti. O dönem içerisinde ülkemizin kısa süreli karşı karşıya kaldığı sevkiyat problemleri ürün fiyatlarının rekor oranda zamlanmasına sebep olurken bakanlık da harekete geçerek destek kapsamını genişletti. Bu kapsamda Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı bulunan çiftçilere belirli başlıklar altında tarım desteği veren bakanlık, yeni dönem ödemelerini duyurarak çiftçilerin dikkatlerini bir kez daha çekti. Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, sosyal medya hesabı üzerinden yayınladığı gönderide, ödemelerin hesaplara aktarılmaya başlandığını bildirdi.

BAKAN YUMAKLI’DAN TARIMSAL DESTEK ÖDEMESİ AÇIKLAMASI

Resmi X (Twitter) hesabı üzerinden yeni bir gönderi yayınlayan Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, çiftçilerin yüzlerini güldürdü. Tarımsal destek uygulaması kapsamında ödemelerin hesaplara aktarılmaya başlandığını ifade eden Bakan Yumaklı, toplam destek tutarının 1 milyar 67 milyon 297 bin TL olduğunu bildirdi. Bakan Yumaklı, destek ödemeleri için ‘Hayırlı ve bereketli olsun’ ifadelerini kullandı.

KALEM KALEM PAYLAŞTI

ÇKS’ye kayıtlı bulunan çiftçilere farklı başlıklar altında destek ödemelerinde bulunan Tarım ve Orman Bakanlığı’nın güncel destek tutarları belli oldu. Bakan Yumaklı’nın sosyal medya paylaşımından edinilen bilgilere göre çiftçilere; Bitkisel Ürün Sigortası Prim Desteği kapsamında 991 milyon 519 bin 352 TL, Uzman Eller Projesi Desteği kapsamında 41 milyon 763 bin TL, Kırsal Kalkınma Yatırım Desteği kapsamında ise 34 milyon 14 bin TL tutarında ödemeler yapıldı.