Teflon, mutfak malzemelerinde sık kullanılan hassas bir malzemedir. Tencere ve tavaların dip kısmına uygulanan teflonun zarar görmemesi gerekir. Bilindiği üzere teflon tavaların düşmanı metal kaşık ve çatallardır. Teflon ürünlere sahipseniz kullanırken mutlaka tahta kaşık ve çatal tercih etmeniz gerekir.

Yeni satın aldığınız teflon tencere ve tavaların temizliği sırasında dikkat edilmesi gerekenler vardır. Bu ürünlerin zehrinin alınması ve zarar görmemesi için temizlik tüyoları uygulanır. Teflon tavayı ilk defa kullanacaksanız zehrini almak için üzerinde bir miktar su kaynatmanız faydalı olacaktır.

Yeni Alınan Teflon Tencere Nasıl Temizlenir?

Teflon tencere veya tava temizliğinde kullanılan en etkili karışımların başında karbonat ve sirke karışımı gelir. Ancak bu karışımda su miktarının yoğun olmasına dikkat edilmelidir. Bu karışımı teflon tencere ve tavada bir süre bekletin, ardından kısık ateşte kaynatın. Daha sonra suyu döküp bol köpüklü deterjan ile teflon malzemeleri yıkayabilirsiniz.

Teflon tencere ve tavanın iç kısmını temizlerken doğal ürünler kullanmanız önerilir. Örneğin bir muz kabuğunun iç kısmı ile tencerenin teflon bölgesini güzelce sıyırın. Muz kabuğunu iyice uyguladıktan sonra tencerenin yarısına kadar su doldurun. İçine 2 yemek kaşığı toz şeker ilave edip kaynamaya bırakın.

Teflonun Zehrini Almak İçin Ne Yapılır?

Yeni alınan teflon tava ve tencerelerin zehrini alıp tertemiz hale getirmek için sarımsak kullanılır. Sarımsak içeriğindeki antibakteriyel bileşenler sayesinde çok etkili bir temizleyici üründür. Teflon tencere veya tavanın içine dilimlediğiniz sarımsakların üzerine tencerenin yarısına kadar su ilave edip kaynatın. Teflonun zehrini alan bu müdahale sonrası tenceredeki sarımsak kokusunu geçirmek için bulaşık deterjanı ile yıkamanız yeterli olacaktır.

Teflon tencere ve tavaların temizliğinde limon suyu da son derece etkilidir. Yarısına kadar su doldurduğunuz teflon tavanın içine bir miktar limon suyu sıkın. Bir süre kaynamaya bıraktığınız tencere veya tavayı güzelce yıkayıp durulayın