Genel sağlık sigortasını ödeme, Vergi Affı Kanunu sayesinde internetten yapılabilecek bir işlem haline gelmiştir. Gelir İdaresi Başkanlığı resmi internet sayfası gib.gov.tr üzerinden kolayca genel sağlık sigortasını ödeyebilirsiniz. Ödeme sayfasına girebilmek için gib.gov.tr üzerinden e-Devlet portalı bilgilerinizi kullanarak giriş yapmanız gerekir. Giriş yaptıktan sonra genel sağlık sigortası ödeme bilgilerine ulaşabilir ve ödeme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ödeme işlemlerinizi banka ya da kredi kartınız ile 3D SECURE eşliğinde güvenli bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

Genel Sağlık Sigortası Ödemesi Nedir?

Genel sağlık sigortası ödemesi ifadesi, genel sağlık sigortası için ödenen primleri ifade eder. Genel sağlık sigortası primi kişinin herhangi bir işyeri ile bağı yoksa kendi ödemesi gereken, herhangi bir işyerinde çalışması durumunda işveren tarafından ödenen primlerdir.

Genel Sağlık Sigortası Zorunlu Mu?

Genel sağlık sigortası, 2012 yılında yapılan düzenleme ile zorunlu hale gelmiştir. Bu durumun sebebi, vatandaşların statülerine ve maddi durumlarına bakılmaksızın genel sağlık hizmetlerinden faydalanabilmelerini sağlamaktır. Bu sayede örnek olarak işçinin sağlık alanındaki hakları da korunarak işverenin işçiye sağlık sigortası yapması sağlanmış olur.

Genel Sağlık Sigortası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Genel sağlık sigortası başvurusu yapmak için sırasıyla şu adımları izlemeniz gerekir:

·        Öncelikle kişinin bağlı bulunduğu muhtarlığa giderek genel sağlık sigortası başvuru formunu yetkililerden temin etmesi gerekir.

·        Elde edilen genel sağlık sigortası başvuru formunu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmak gerekir.

·        Başvuru formuna ek olarak ikametgâh belgesi, gelir belgesi ve Türkiye Cumhuriyeti kimlik fotokopisi ile Vergi dairesine giderek genel sağlık sigortası başvurusunda bulunulması gerekir.

Genel Sağlık Sigortası İçin Hangi Numara ile İletişime Geçmek Gerekir?

Genel sağlık sigortası için yetkililer ile iletişime geçmek için Çalışma Hayatı İletişim merkezi olan 170 numarasını aramanız gerekir. Numarayı aradıktan sonra yetkili kişiye bağlanarak genel sağlık sigortası hakkında kapsamlı bilgi edinebilir ve gerekli işlemleri yetkili kişi aracılığı ile gerçekleştirebilirsiniz.