Emeklilik, çalışma hayatı içerisinde olan olmayan birçok kişinin kendisi için planlandıkları arasında yer alır. Senelerini kamuya veyahut da özel sektöre adamış olan pek çok kişi emeğinin karşılığını emekli maaşı ile almak ister. Ancak bu isteğin karşılanabilmesi için kişi özelinde belirlenmiş olan emeklilik takvimine uyulmuş olması gerekir.

Yaş, prim günü, sigortalılık süresi ve sigorta giriş tarihi gibi parametrelere bağlı olarak emekliliği hak edebilen çalışanlar, her ay SGK maaşlarını hesaplarında görüntüleyebilirler. Ancak ilgili şartlardan herhangi biri ile sıkıntı yaşayanlar, emeklilik dilekçelerini teslim edemezler. Bu kapsamda erken emekliliğin yollarını arayan vatandaşlar, mevcut şartları dahilinde maaş alıp alamayacaklarını, erken emekliliğin mümkün olup olmadığını gündeme getirdi.

Erken emeklilik ile ilgili olarak bazı hastalık durumları, iş kazaları gibi başlıklara yönelik yapılmış düzenlemeler uygulamada iken bir de kısmi emeklilik gündeme geldi. EYT yasası kapsamında olmayan kişiler tarafından da başvurulabilen bu yöntem, pek çok kişinin maaş almasına aracılık ediyor. Peki, kısmi emeklilik nedir? Kısmı emeklilik hangi şartlar altında gerçekleşir? İşte detaylar…

15 YIL, 3600 GÜN ŞARTI

Yeni dönemde emeklilik sistemi adına pek çok yeniliğin söz konusu olacağı konuşulurken özellikle kadınlarda çocuk sayısına bağlı olarak emeklilik yaşının öne çekileceği gündeme gelmeye başladı. Yetkililerin Meclis’in açılması ile birlikte emeklilik sisteminde değişikliğe gidecekleri tahmin edilirken hali hazırda yürürlükte olan kısmi emeklilik uygulamasının detayları da belli oldu.

İş Kanunu ve Sosyal Sigortalar Kanunu’na göre EYT yasası kapsamında olup da prim şartını sağlayamayanlar, kısmi emeklilikten yararlanabiliyorlar. Buna göre 15 yıl ve 3600 gün şartlarını yerine getirenler, arzu etmeleri durumunda emekli olabiliyorlar. Kadınların 58, erkeklerin ise 60 yaşında olmaları gerekiyor.

KISMİ EMEKLİLİK İLE EMEKLİ OLANLAR KAÇ TL MAAŞ ALIR?

Kısmi emeklilik kapsamında emekliliği hak edenlere normal şartlarda emekli olanlara göre yüzde 25 ila yüzde 30 aralığında daha az maaş ödenir. Şu an için en düşük emekli aylığı 7 bin 500 TL’dir. Bu kapsamda kısmi emeklilik ile emekli olanlar için de bu tutar geçerlidir.

Kaynak: haber merkezi