Pek çok alana yönelik yeni kararlar alan hükümet yetkilileri, geçtiğimiz haftalarda da motorlu taşıtları olan tüketicilere seslenmiş ve ek MTV ödemesinin yapılması gerektiğini açıklamıştı. Bir kereliğe mahsus olarak tahsil edilecek olan ek MTV ödemesinin depremzedeleri kapsamadığını belirten yetkililer, ilgili ödeme kalemine ilişkin detayları paylaşmışlardır.

Ek MTV ödemeleri ile ilgili tartışmalar devam ederken AK Partili yetkililer tarafından verilen karara Cumhuriyet Halk Partisi’nden de tepki geldi. CHP, verilen ek MTV ödemesi kararının iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu. Peki, AYM CHP’nin talebine nasıl karşılık verecek? Mahkemeden iptal kararı çıkarsa ne olacak?

BUGÜN SON GÜN!

Bir kereliğe mahsus olmak üzere uygulamaya alınmış olan ek MTV ödemesi ile ilgili yeni bir uyarı geldi. İlk taksit ödemesinin son günü 31 Ağustos 2023 olarak belirlenmiş olan ödemenin süresi uzatılmıştı. Ek sürenin de sonuna gelindiğini belirten yetkililer, bugün ek MTV ödemesinin ilk taksiti için son gün olduğunu ifade etti.

AYM İPTAL KARARI VERİRSE NE OLUR?

CHP’nin AYM’ye yaptığı iptal başvurusu ile ilgili bilgilendirmelerde bulunan Ankara Barosu Vergi ve İdare Hukuku Kurulu Başkanı Çağrı Ünsal, ANKA Haber Ajansı’na önemli bir açıklamaya yaptı. Ünsal, ödemenin yapılmaması durumunda aylık olarak yüzde 2,5 oranında bir gecikme zammının söz konusu olacağını ve ek olarak trafikte bazı sıkıntıların ortaya çıkabileceğini ifade etti.

2001 ve 2003 yıllarında AYM’ye taşınan ek ödeme iptal taleplerini hatırlatan Ünsal, bir talebin red bir talebin ise kabul ile sonuçlandığını belirtti. Bu neden ile CHP’nin iptal talebine karşılık gelecek olan cevabın tahmin edilebilir olmadığını ifade eden Ünsal, sözlerine şu şekilde devam etti: “Anayasa Mahkemesi’nin vereceği olası bir iptal kararına ya da iptal başvurusunun reddi kararına göre mükelleflerin ödeme durumları tabii ki değişecek. Bir mükellef iptal kararı verildiğinde ödeme yapmamış ise ek mali yükümlülüğün bir yasal dayanağı kalmadığı için o ödeme yükümlülüğü ortadan kalkmış olacak Ancak ödeme yapanlar için iade, hukuken çok mümkün gözükmemekte.”