Dünyanın en zengin insanı Elon Musk, geçtiğimiz yıl 44 milyar dolar karşılığında popüler sosyal medya platformu Twitter’ı satın aldı. Elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın ve Amerikan özel havacılık şirketi SpaceX’in CEO’su olan Musk, Twitter’ı satın aldıktan sonra platformda birçok değişikliğe de imza attı. Son olarak platformun adını “X” olarak değiştiren Elon Musk, platformun yakında tamamen ücretli olabileceğini açıkladı.

Elon Musk’ın 44 milyar dolar karşılığında Twitter’ı satın alma süreci biraz sancılı geçmişti. Zira Musk, platformda çok sayıda bot hesap olduğunu öne sürmüş ve satın alma işlemini askıya almıştı. Twitter’daki bot hesapların tamamen temizlenmesi gerektiğini ifade eden Musk, platformun ücretli olabileceğini ve bunun bot hesaplarla mücadele etmenin tek yolu olduğunu savundu. Elon Musk’a göre X (Twitter) platformunda bot veya otomatik hesaplarla ancak ödeme sistemine geçilerek mücadele edilebilir. İşte detaylar…

X PLATFORMU PARALI HALE GELEBİLİR

Sosyal medyada bugün itibariyle X platformunun (eski adıyla Twitter) ücretli olabileceği tartışmaları gündeme gelmeye başladı. Elon Musk, bu kez de X platformunun ücretli olabileceği sinyalini verdi. Dünyanın en zengin insanı olan Elon Musk’a göre X platformuna ödeme sistemi getirilirse, platformdaki bot veya otomatik hesap sayısı hızla azalabilir. Elon Musk, henüz Twitter platformunu satın almadan önce de platformdaki bot hesaplardan duyduğu rahatsızlığı dile getiriyordu.

“AYLIK KÜÇÜK BİR ÖDEME”

BBC’de yer alan habere göre Elon Musk, 44 milyar dolar karşılığında sahibi olduğu sosyal medya platformu X’in tamamen ücretli hale gelebileceğini dile getirdi. Platformda bot veya otomatik hesaplarla mücadele etmenin tek yolunun ödeme sistemi olduğunu savunan Elon Musk, bu açıklamayı ise ABD’nin Kaliforniya eyaletinde İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile görüşmesi sırasında dile getirdi.

Tesla ve SpaceX’in CEO’su Elon Musk, konuya ilişkin yaptığı açıklamada “Sistemin kullanımı için küçük bir aylık ödeme almaya geçiyoruz” sözlerini dile getirdi. Ancak birçok uzman, bu hamlenin platformun kullanıcı sayısını ve reklam gelirlerini hızla azaltabileceğini ifade ediyor.