Araştırmacılar son zamanlarda güneş fırtınası incelemelerine yoğunlaştılar. Çünkü önümüzdeki yıllarda güçlü bir güneş fırtınasının dünyayı ve elektrik akımlarını etkilemesinden endişe ediyorlar. Bu yüzden de araştırmalar devam ediyor.

Son yapılan araştırma ise 14.300 yıl önce gerçekleştiği belirlenen bir güneş fırtınasının dünyaya nasıl etki ettiği hakkında çok önemli ipuçları verdi. İşte yapılan son çalışmaların çok çarpıcı sonuçları ve dünyayı bekleyen tehlike.

GEÇMİŞİN İZLERİ AĞAÇLARDA ORTAYA ÇIKTI

Güneş bir anda patladığında, ortaya çıkan elektromanyetik radyasyon Dünya'ya ulaştığında önemli hasara neden olabilen güneş patlamaları ve koronal kütle atımları üretir. Son araştırmalar, şimdiye kadar kaydedilen en büyük güneş fırtınasının yaklaşık 14.300 yıl önce Dünya'yı vurduğunu ve ardında ağaçlarda meydana geldiğine dair kanıtlar bıraktığını ortaya koymuştur.

On dört bin yıl ileri gidildiğinde, bilim insanları artık bu güneş olayı sırasında meydana gelen olayları kısmen yeniden yapılandırmak için bu eski ağaç halkalarını kullanabiliyor. Collège de France, CEREGE, IMBE, Aix-Marseille Üniversitesi ve Leeds Üniversitesi'nden uzmanlardan oluşan araştırma ekibi, Güney Fransa Alpleri'nde Gap yakınlarındaki Drouzet Nehri kıyısında bulunan antik ağaçları incelemek üzere bir göreve çıktı.

DÜNYADA TESPİT EDİLEN 9. OLAY

Önemli bir çalışmada bilim insanları tarafından dalga dalga enerjik parçacıklar gözlemlendi. Bu fenomeni araştırmak için araştırmacılar, eski ağaç halkalarındaki radyokarbon seviyelerini, Grönland buz çekirdeklerinde bulunan ve aynı zamanda eski güneş aktivitesinin kayıtlarını tutan bir element olan berilyum ölçümleriyle karşılaştırdılar.

Toplanan verileri analiz eden bilim insanları, devasa bir güneş fırtınasının Dünya atmosferini yuttuğunu ve enerjik parçacıklardan oluşan amansız bir yaylım ateşi başlattığını öne süren bir hipotez ortaya attılar. Bu olağanüstü olay, ağaç halkalarındaki radyokarbon seviyelerinde gözlemlenen ani artışlarla sonuçlandı. Miyake Olayı olarak bilinen bu tür yaygın güneş fırtınası, 15.000 yıllık bir zaman dilimi içinde Dünya'da belgelenen dokuzuncu olaydır. Yeni bir güneş fırtınasında tüm elektriğin gideceği ifade ediliyor.