Ağustos ayında, tüm Türkiye’den de rahatlıkla görülebilen Perseid meteor yağmuru, vatandaşların ilgisini ciddi oranda çekmişti. Birçok vatandaş, gelen duyurular ve gündemde yer alan haberlerin ardından Perseid meteor yağmurunu 12 Ağustos gecesinde izlemişti. Güzel görüntülerin ve etkileyici manzaların meydana geldiği bu meteor yağmurlarının ardından dünyayı yeni bir etkileyici gelişme bekliyor. Bilim insanları, hafta sonunda 430 yılda bir gerçekleşen kuyrukluyıldız geçişinin beklediğini duyurdu.

Dünyanın merakla beklediği kuyrukluyıldız geçişinin, 430 yıl sonra ilk kez olacağı ifade edildi. Bilim dünyası açısından oldukça kıymetli olan bu gelişmenin odağında bulunan yıldızın yaklaşık 1 kilometre uzunluğunda olduğu belirtildi. Gökbilimciler Gianluca Masi ve Hideo Nishimura, tam 430 yıl aradan sonra kendisini dünyadaki insanlara gösterecek olan kuyruklu yıldız ile ilgili dikkat çeken bilgiler paylaştı. Peki bu kuyruklu yıldızın görkemli geçişi Türkiye’den de gözlenebilecek mi? İşte detaylar…

430 YIL SONRA YENİDEN

Gökyüzü ve uzay meraklılarını bu hafta sonu heyecan verici bir gelişme bekliyor. Bu hafta sonunda veya önümüzdeki hafta başında dünyanın yakınından geçmesi beklenen kuyruklu yıldız şimdiden merak uyandırdı. En son 430 yıl önce dünyanın yakınlarından geçen bu kuyruklu yıldız, dünyadan çıplak gözle de görülebilecek. Yaklaşık 1 kilometre uzunluğu bulunan yıldızın uzun yıllar sonra yeniden görülebilecek olması heyecan uyandırdı.

Sanal Teleskop Projesinin kurucusu olan İtalyan gökbilimci Gianluca Masi ve amatör gökbilimci Japon Hideo Nishimura ile NASA’nın “Dünya’ya Yakın Gökcisimleri Araştırma Merkezi” (CNEOS) Yöneticisi Paul Chodas, konuya ilişkin dikkat çeken bilgiler paylaştı.

NE ZAMAN GÖRÜLEBİLİR?

Masi açıklamasında, Güney Yarımküre’den Eylül sonlarına doğru karanlıkta ve ufukta bu kuyruklu yıldızın görülebileceğini dile getirdi. Öte yandan bilim insanları yaptıkları açıklamalarda, Kuzey Yarımküre’den de bu yıldızın görülebileceğini ancak Güneş’in parıltısı kaybolmadan önce bu şansın olacağını ifade ettiler.

430 yıl sonra dünyadan görülebilecek olan kuyruklu yıldızın Kuzey Yarımküre’den görülebilecek en iyi zamanın, Güneş parıltısı kaybolmadan hemen önceki seans olduğu ifade edildi.