Türk tiyatro sahnesinin usta isimlerinden biri olan Dilek Türker, 1945 yılında İstanbul'da başladığı yaşam yolculuğuna, 50 yılı aşkın bir süredir süregelen kusursuz bir tiyatro kariyeri sığdırmış bir sanatçıdır. Şişli Terakki Lisesi yıllarında başlayan tiyatro sevdası, onu Muhsin Ertuğrul ile tanıştırdı ve İstanbul Şehir Tiyatrosu'nda geçen 13 yıl boyunca birbirinden unutulmaz rollerde sahne aldı. Bu muazzam kariyere Almanya'da geçirdiği 12 yılın getirdiği farklı bakış açıları ve gazetecilik deneyimi de eklenince, ortaya renkli ve zengin bir hayat hikayesi çıktı. Türker'in sahnedeki 50 yılını kutladığı 2015'ten bu yana da unutulmaz projelere imza atmaya devam ettiği bir gerçektir. Şimdi, Dilek Türker'in hayatının derinliklerine inmeye hazır mısınız?

Dilek Türker Kimdir?

Dilek Türker, 1945 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. Küçük yaşlarda tiyatroya olan ilgisiyle dikkat çeken Türker, 4 yaşında okula başladı ve Şişli Terakki Lisesi'nde eğitim aldı. 16 yaşında evlenen ve iki çocuk sahibi olan Türker, 18 yaşında, ünlü tiyatrocu Muhsin Ertuğrul ile tanışmasıyla tiyatroya adım attı.

1964-1977 yılları arasında İstanbul Şehir Tiyatrosu'nda görev alan Dilek Türker, birçok oyunda başrol oynayarak yeteneklerini sergiledi. Nuri Günler'in "Osmangiller" ve Brecht'in "Şvayk İkinci Dünya Savaşı'nda" oyunlarındaki performansıyla "En İyi Oyuncu Ödülü"nü kazanmıştır. 1978 yılında ikinci evliliğini gerçekleştiren Türker, eşinin işi nedeniyle Almanya'ya yerleşti. Bu dönemde Goethe Enstitüsü'nde eğitim alan ve gazetecilik yapan Türker, Almanya'da yaşayan Türklerin sorunlarına duyarlılık gösterdi. 2015 yılında sahneye çıkışının 50. yılını kutlayan Dilek Türker, Nezihe Araz'ın "Kuvay-i Milliye Kadınları" oyunundan esinlenerek Ragıp Ertuğrul'un yazdığı “Abide-i Aşk" adlı oyunu sahneledi. Sanat kariyerini ve özel hayatını konu alan Ragıp Ertuğrul'un yazdığı "Soytariçe" isimli biyografik roman ise 2016 yılında okuyucularla buluştu.

Dilek Türker, Türk tiyatrosuna kattığı değer ve uzun soluklu sanat kariyeriyle unutulmaz anılar bırakmaya devam ediyor. Türk tiyatro sahnesinde adını altın harflerle yazdıran bu değerli sanatçının hayranları, onun kariyerindeki yeni projeleri ve başarılarını heyecanla bekliyor.