Program, T.C. Ticaret Bakanlığı’nın koordinasyonunda yapıldı ve ihracat süreçleri ile devlet destekleri hakkında detaylı bilgiler verildi.

Açılış konuşmalarını UTSO Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Kanso ile Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü Ticari Bilgi, İletişim Hizmetleri, Kadın ve Genç Girişimciler Daire Başkanı Koray Ali Konca yaptı.

Programın ilk bölümünde Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü’nden Ticaret Uzmanları Rumeysa Okumuş, Onur Akgül ve Doruk Leloğlu, KOBİ ve Kümelenme Destekleri, Tanıtım ve Fuar Destekleri ile Markalaşma ve Tasarım Destekleri hakkında güncel bilgileri aktardı.

E-İhracat Destekleri ve Kolay İhracat Platformu konularında ise E-İhracat Uzmanı Fatma Gül Kurt bilgilendirmede bulundu. Destek Yönetim Sistemi’nin (DYS) işleyişi hakkında bilgiler Ticaret Bakanlığı İhracat Uzmanı Sevda Ünalan tarafından paylaşıldı.

Ticaret Uzmanı Nejla Tuğrul, Avrupa Birliği’ne ihracatta zorunlu yeni uygulama olan Avrupa Yeşil Mutabakatı ve Karbon Vergisi hakkında bilgi verirken, Ürün Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürlüğü’nden Ticaret Uzman Yardımcıları Ahmet Baki Öztürk ve Huriye Karabacak, Avrupa Yeşil Mutabakatı ve Sürdürülebilir Ürün Mevzuatı güncellemelerinin ihracata etkilerini ele aldı.

Programda, Dahilde ve Hariçte İşleme Rejimleri hakkında bilgilendirmeyi Ticaret Uzman Yardımcısı Buket Koca yaptı.

Yoğun ilgi gören programda katılımcılar, mevcut bilgilerini güncelleme ve uygulamada karşılaştıkları sorunlara uzmanlardan doğrudan yanıt alma fırsatı buldu.

Editör: Ozan Yavuz