Tarih boyunca çok çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan ülkemiz toprakları hem doğal güzellikleri hem kültürel ve tarihi mirasları hem de eşsiz mutfağı ile günümüzde halen önemli bir yere sahiptir. Gerek yaz gerek ise kış turizmi ile her sene yerli ve yabancı turistlere birbirinden güzel imkanlar tanıyan ülkemizde, bazı şehirler birtakım özellikleri ile öne çıkmaktadır. O şehirlerden birinin de Denizli olduğu bilinmektedir.

Tarihte ‘Laodikeia’, ‘Ladik’ gibi isimleri ile bilinen Denizli topraklarının birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olduğu bilinir. Bu sebep ile birçok tarihi yapıyı bünyesinde barındıran şehir, ayrıca doğal güzellikleri ile de ünlenmiştir. Yanı sıra yemekleri, ulaşım kolaylığı ve iklimi ile de dikkat çeken şehir, günümüzde hayat pahalılığından şikayet eden kişiler tarafından da yakından takip edilmektedir. Peki, Denizli şu an ucuz bir şehir mi? Denizli’nin meşhur lezzetleri hangileri? Denizli’de ulaşım kolay mı? İşte Denizli’ye dair tüm merak edilenler…

DENİZLİ’NİN ÖZELLİKLERİ

Son verilere göre 1 milyon 67 bin 27 kişilik nüfusu bulunan Denizli’nin toplamda 19 ilçesi bulunur. Bu ilçelerin en popülerleri ise merkezde bulunan Merkezefendi ve Pamukkale ilçeleridir. Nüfusun büyük bir bölümü bu ilçelerde toplanır. Şehre yakın olan diğer ilçelerin merkeze ulaşımları da oldukça kolaydır. Bu kapsamda Denizli’nin merkezinin her daim hareketli olduğunu söylemek mümkündür.

Batıda Aydın ve Manisa, kuzeyde Uşak, doğuda Afyon ve Burdur, güneyde ise Muğla ile komşu olan Denizli, Ege’nin tam kalbinde yer alır. Ilıman bir iklime sahip olan şehirde bol bol yeşil alanlar, tarihi ve kültürel niteliği yüksek olan yapılar görmek mümkündür. Ayrıca şehrin ticaret ve sanayi bakımından da gelişmiş olduğu bilinir. Bu bakımdan şehirde birçok alanda işgücüne ihtiyaç vardır. Özellikle tekstil sektöründe istihdam olanakları geniştir.

Toplu taşıma imkanları gelişmiş olan Denizli’de sık aralıklar ile minibüs ve otobüs hatları bulunur. Son bilgilere göre otobüslerin çoğunda 15 dakikalık kalkış araları bulunmaktadır. Şehrin bir ucundan diğer ucuna ulaşmak hem konforlu hem de kısa sürelidir. Şehir büyük şehirlere göre çok daha az bir nüfusa sahip olduğu, ulaşım imkanları da gelişmiş olduğu için her yaş grubunun huzur içerisinde yaşamasına imkan tanır.

DENİZLİ’NİN NEYİ MEŞHUR? DENİZLİ’DE NE YENİR?

Tuzu, horozu, teksti ürünleri gibi pek çok ürünü ve hizmeti ile nam salmış olan Denizli, özellikle Pamukkale ile ünlenmiştir. Pamukkale Travertenleri, Denizli ilimizin dünya genelinde popülerliğe sahip olmasını sağlayan en önemli yapıları arasında bulunur. Sarp kayalıkların ardında beyaz kireç taşları ile çevrili olan doğal termal havuzlar, her sene hem yerli hem de yabancı turistler tarafından sık sık ziyaret edilir.

Mutfağı ile de öne çıkan Denizli’de pek çok yöresel lezzet bulunur. Denizli’ye yolu düşen, şehre henüz taşınmış olan vatandaşların mutlaka denemeleri gereken bazı yemekler şu şekilde sıralanabilir:

- Yen böreği

- Kuyu kebabı

- Zeytinyağlı patlıcan gömme

- Katmer

- Patlıcanlı kapama

- Biber tatari

- Çaput aşı

- Börülce böreği

- Cızlama

- Hamur dolması

- Yoğurtlu köfte


 

 

Kaynak: hava aksu