Çip krizinin etkisi ile yükselişe geçen sonrasında da gerek kur farkı gerek ise de vergi zamları sebebi ile yükseliş hızı artan sıfır ve ikinci el araç fiyatları, araç sahibi olmak isteyen tüketicileri büyük bir hayal kırıklığına uğrattı. Bir dönem sıfır kilometre araçlara erişimde de güçlük çeken tüketiciler fiyatların ne zaman düşüşe geçeceğini merak ederlerken beklenen açılama Ticaret Bakanı Ömer Bolat’tan geldi.

Katılmış olduğu bir toplantıda güncel duruma ve araç sektörüne yönelik önemli bilgilendirmelerde bulunan Ticaret Bakanı Ömer Bolat, yeni uygulamaları işaret etti. Bundan böyle araç sektörü kapsamında dolandırıcılık olaylarının son bulacağını ifade eden Bolat, detayları paylaştı. 

“600 BİN ARAÇ PİYASAYA GİRDİ”

Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) 14. Ekonomi Değerlendirme Toplantısı’na katılım sağlayan Ticaret Bakanı Ömer Bolat, önemli açıklamalarda bulundu. Söz konusu konuşmasında araç sektörüne de değinen Bakan Bolat, sektörün çip krizinin etkisi ile bir çıkmaza girdiğini ancak krizin beraberinde gelen belirsizlik ve tedarik zinciri sorunlarının nihayet sona erdiğini vurguladı.

Sıfır kilometre araçlara erişim noktasında artık bir sorun kalmadığını, bayilerde yeterince araç olduğunu ifade eden Bakan Bolat, ağustos ve eylül aylarında toplamda 600 bin yeni aracın piyasaya girmiş olduğunu belirtti. Şu an piyasada bolluk olduğunu belirten Bakan Bolat, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Bolluk var, bereket var. Hem birinci elde hem de ikinci el piyasalarında fiyatlar düşüyor. Piyasaların işleyişinde internet üzerinden sahte ilanlar ile sahte kimlikler ile yapılan fiyat şişirmeler, manipülasyonları maalesef çok büyük etki etmişti.”

YENİ DÜZENLEMENİN DETAYLARINI PAYLAŞTI

Ticaret Bakanlığı olan hem emlak hem de otomotivde birtakım sınırlamalar getirdiklerini belirten Bakan Bolat, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “1 Kasım tarihinde bu yönetmelik yürürlüğe giriyor. Bundan sonra bu ilanlardan siteler ve şahıslar sorumlu olacak. Bu yüzden kimin ihtiyacı var ise kim almak veya satmak istiyor ise kimliği de belli olarak, gerçek kişi olarak bunları memnuniyet ile yapabilecekler.”

Kaynak: hava aksu