Tüm dünyada Covid-19 nedeniyle 2020 - 2022 yılları arasında geniş kapsamlı önlemler ile geçen sürecin ardından pandemi dönemi kademeli olarak sona erdi. Bu süreçte dünya genelinde ülkeler salgına karşı önlemler aldı. Salgının yayılmaması adına maske kullanım zorunluluğu, sokağa çıkma yasakları ve mesafe kuralları gibi kurallar hayatımıza girdi. Pandemi sonrası hayatımızdan çıkardığımız maskeler, yeniden hayatımıza girebilir.

Dünyanın 2 yıl boyunca devam eden Covid-19 salgını nedeniyle gündeminde olan maskeler, yeniden hayatımıza girebilir. Son dönemlerde Covid-19 ile ilgili yeni gelişmeler yaşanmaya başladı ve virüsün yeni varyantı Eris ile ilgili olarak Dünya Sağlık Örgütü’nden (WHO) açıklama geldi. Eris’in dünya genelinde yaygınlaşmaya başlaması ile birlikte gelen açıklamalar sonrası Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Serhan Sakarya dikkat çeken tespitlerde bulundu. İşte detaylar…

“MUTASYON GERÇEKLEŞİYOR”

Prof. Dr. Serhan Sakarya, Covid-19’un mutasyonlara uğrayarak varlığını sürdürmeye devam ettiğini dile getirdi ve bu döngünün normal olduğunu ifade etti. Sakarya, “Virüs dediğimiz şey kendi mutasyonlarını onarabilme kabiliyetine sahip değil, bundan dolayı da mutasyonlar sürekli gelişiyor. Virüs ne kadar çok insanda görülürse orada çoğalıyor ve mutasyon gerçekleşiyor” dedi.

Covid-19’un yeni varyantı Eris ile ilgili olarak da değerlendirme yapan Sakarya, Eris’in en önemli özelliğinin çok hızlı bir şekilde yayılması olduğunu vurguladı. Sakarya, “Ülkemizde henüz bu varyantta bildirilen bir vaka yok. Şu ana kadar 55 bin vakadan bahsediliyor. Bu bizim açımızdan büyük bir rakam değil. Bugünlere günlük milyonlarca vakalardan geldik” dedi.

“YENİDEN MASKE TAKMAYA BAŞLAYABİLİRİZ”

Sonbahar ve kış dönemlerinde büyük yayılmanın olabileceğini ifade eden Sakarya, “Diyabet, kalp, akciğer gibi hastalıklara sahip insanlar bu varyanttan çok şiddetli etkilenebilirler” dedi. Sakarya ayrıca maske kullanımının geri dönebileceğini hatırlattı ve “Maske, mesafe ve hijyen gibi kuralların uygulanmasını istiyorlar. Özellikle bu kış aylarını maskeyle geçirebileceğimiz anlamını buradan çıkarabiliriz. Yeniden maske takmaya başlayabiliriz” ifadelerini dile getirdi.