50’yi aşkın başlık altında duyurmuş olduğu sosyal yardım modeli ile ihtiyaç sahiplerinin bütçelerine destek olmayı sürdüren Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, okulların açılmasına oldukça az bir zaman kalan öğrenciler için de devreye girdi. İhtiyaç sahibi ailelerin ilk ve ortaöğretim düzeyinde eğitim gören çocukları için yardımların planlanmış olduğunu ifade eden bakanlık, Uşak ve diğer iller için geçerli olan yardım modeline ilişkin detayları paylaştı.

Eylül ayı aile destek ödemeleri ile gündemden düşmeyen Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, son olarak öğrenci destek programı ile arama motorlarına konu olmaya başladı. İhtiyaç sahibi ailelerin eğitim gören çocuklarına düzenli olarak nakit desteğinde bulunacağını açıklayan bakanlık, sosyal yardım modeli için başvuruların devam ettiğini bildirdi. Peki, bakanlığın öğrenci desteğinden kimler, hangi şartlar dahilinde yararlanabilir? İşte detaylar…

AİLE VE SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞI ŞARTLI EĞİTİM YARDIMLARI EYLÜL 2023

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından geliştirilmiş olan yardım modelleri arasında yer alan Şartlı Eğitim Yardımları (ŞEY), ihtiyaç sahibi ailelerin eğitim gören çocuklarını kapsamaktadır. Sosyal güvenceleri olmayan ailelerin çocuklarına, bakanlık tarafından düzenli olarak eğitim desteği verilir. Örgün eğitimlerine devam eden ve bir ay içerisinde 4 günden fazla devamsızlık yapmayan çocuklar için anneye 2 ayda bir olacak şekilde yardım ödemesi yapılır.

ŞEY DESTEĞİ NE KADAR?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın ŞEY modeli dahilinde öğrenciler için düzenli olarak ödediği yardım tutarları şu şekilde belirlendi:

- İlköğretim düzeyinde olan erkek çocukları için: 90 TL (aylık)

- İlköğretim düzeyinde olan kız çocukları için: 100 TL (aylık)

- Ortaöğretim düzeyinde olan erkek çocukları için: 130 TL (aylık)

- Ortaöğretim düzeyinde olan kız çocukları için: 150 TL (aylık)

Bakanlığın ŞEY desteğinden yararlanmak isteyen aileler, Sosyal Hizmet İl/ İlçe Müdürlüklerine doğrudan başvuruda bulunabilmektelerdir. Annenin olmaması durumunda baba da ilgili yardım modeli için başvuru oluşturabilmektedir.

Kaynak: haber merkezi