Severek alınan her kıyafet zamanla solarak eski canlı görüntüsünü yitirebiliyor. Hassas kıyafetlerin temizliği ve renk dengesini ilk günkü canlılığında tutabilmek pekte kolay olmuyor. Herkesin evinde bulunan farklı amaçlar için kullanılan o ürünler aslında bilimsel açıdan kıyafetlerin rengini korumayı sağlarken inatçı lekelerin yok olmasın da destekliyor.

Günlük hayatta sevilerek kullanılan kıyafetleri ağartmadan beyazlatma yöntemini kullanabilmek için aspirin tekniği denenebilir. Vücut ağrılarını hafifletmek için tüketilen bu ilaç birkaç adımda leke çıkarıcı malzemeye dönüşüyor.

1-SOLMADAN TEMİZLEYEN “ASPİRİN” TEKNİĞİ

Giysilerin rengini solmadan inatçı lekeleri çıkarabilmek için uygulanacak ilk teknik yıkama suyuna atılacak bir parça aspirindir. Toz haline getirilen 10 adet aspirin 10 litre suda çözdürülerek hazır hale getirilir. Lekeli kıyafeti suyun içine atarak 7 saat boyunca bekletilir. Hem zamandan hem de bütçeden tasarruf sunan bu teknik çamaşırları ağartmadan lekelerden daha hızlı kurtulabilmeyi vaat ediyor.

2-DOĞAL LEKE ÇIKARICI “BULAŞIK TABLETİ” TEKNİĞİ

Günlük hayatta tüketilen tabak, bardak, çatal, bıçak gibi nesnelerin temizliği için kullanılan bulaşık tableti doğal leke çıkarıcı olarak kullanılabiliyor. Piyasada satılan leke çözücü kimyasal ürünleri almaya gerek kalmayacak. Lekeli kumaş üzerine bir miktar ezilmiş bulaşık deterjanı yaymak ve birkaç dakika bu şekilde bekletmek yeterli oluyor.

3-MİKROP ÖLDÜRÜCÜ “KABARTMA TOZU VE LİMON” TEKNİĞİ

Leke çıkarmada en etkili bir başka formül asitli yapısı ile mikrop öldürücü etkisini ortaya çıkaran limon suyudur. Kabartma tozu ile bir araya geldiğinde ter lekelerini tamamen çıkarıyor. Üstelik bir parça beyaz sirke eklemek daha beyaz ve kolalı bir görüntü elde edebilmeyi sağlıyor.

4-AĞIR LEKELERİ ÇIKARAN “SÜPER KARIŞIM”

Ağır lekelerde etkili bir yöntem arayanlar için en doğal karışım şu şekilde hazırlanabilir:

Temiz bir kase içerisine yarım çay bardağı bulaşık deterjanı, yarım çay bardağı amonyak, bir yemek kaşığı karbonat ile bir çay bardağı sıcak su eklenir ve iyice karıştırılır. Karışım içerisine lekeli olan ürün eklenerek iyice ovalanır. Ardından çamaşır makinesinde yıkamaya bırakılır.

5-İNATÇI KİR, TER, KAN LEKESİNE “KİR ÇÖZÜCÜ”

Çıkmayan inatçı leke için karbonatlı macun tekniği de kullanılabilir. Bunun için bir kase içerisinde karbonat ve su alındıktan sonra macun haline getirilir. Leke üzerine bu karışım uygulanarak 15 dakika beklemeye bırakılır. Ardından durulanarak kurutulur

Kaynak: hava aksu