Ceviz, kuruyemiş türleri arasında en faydalı olanlardan biri olarak dikkat çekiyor. İnsan sağlığına birçok alanda faydası bulunan ve özellikle de beyin sağlığının gelişimi ve korunması konusunda etkili olan ceviz, kuruyemişler arasında Omega-3 içeren tür olarak öne çıkıyor. Birçok şekilde tüketilebilen cevizi suda beklettikten sonra tükettiğinizde ise ortaya mucizevi etkileri çıkıyor.

Atıştırmalık olarak tüketilebilen ceviz, aynı zamanda birçok yemekte yan ürün olarak kullanılabiliyor. Böreklerde ve salatalarda katkı ürünlerinden biri olarak da tercih edilen ceviz, aynı zamanda suda bekletilerek de tüketilebiliyor. İnsan sağlığına birçok faydası bulunan ve Omega-3 yağ asidi kaynağı olan ceviz, ceviz suyu olarak tüketildiğinde şaşırtıcı derecede birçok fayda sağlıyor. Ceviz suyu tüketmenin faydalarını duyunca çok şaşıracaksınız… İşte detaylar…

KADINLARDA ADET DÖNGÜSÜ BOZUKLUĞUNU ÖNLÜYOR

Cevizi yaklaşık 1 saat suda bekletip, kısmen demleyerek ceviz suyu tüketebilirsiniz. Ceviz suyu tüketmek, kötü kolesterolü düşürüyor ve kabızlık sorununa iyi geliyor. Diğer yandan kilo verme konusunda da yardımcı olan ceviz suyu, aynı zamanda kadınlarda adet döngüsü düzensizliği gibi sorunların da ortadan kalkmasına yardımcı oluyor.

Hamilelik sürecindeki kadınların en çok dert ettiği konulardan biri olan kilo alımını da engelleyen ceviz suyu, emziren annelerin de zengin vitamin içeriğini bebeğe geçmesini sağlıyor. Böylece anne-bebek, ceviz suyu ile vitamin ihtiyaçlarını karşılayabiliyor.

TİROİT DENGELERİNİ DÜZENLİYOR

Beyin sağlığına iyi geldiği bilinen ve Alzheimer hastalığı riskini azaltan ceviz suyu, beyin fonksiyonlarını güçlendiriyor. Aynı zamanda stres ve kaygı gibi sorunları azaltan ve depresyon döneminde tavsiye edilen ceviz suyu düzenli tüketildiğinde, tiroit dengelerini de düzenliyor.

Cilt sağlığına da faydalı olan ceviz suyu, ciltteki sivilce ve akne sorunlarının da azalmasına yardımcı oluyor. Günde bir bardak aç karnına ceviz suyu içmek, aynı zamanda bağırsakların da düzgün çalışmasına yardımcı oluyor