Türkiye’de otomobil piyasası son yıllarda hızlı bir değişim gösterdi. Enflasyon ve döviz kuru etkileri ile birlikte sıfır otomobil modellerinde fiyatlar hızla yükselirken, artan fiyatlar ikinci el otomobil piyasasını da etkisi altına aldı. Gelen fiyat artışları ile birlikte sıfır otomobillerde ve ikinci el piyasasında beklenmedik seviyelere yükselen fiyatlar sonrası, araç sahibi olmak isteyenler, uygun fiyatlı araçları araştırmaya koyuldu. Bu kapsamda, bir süredir Türkiye pazarına girmesi beklenen Çinli otomobil şirketi BYD, Türkiye’ye giriş yaptı.

Son yıllarda dünya genelinde artan elektrikli otomobil talebi, içten yanmalı motor türlerinden elektrik motor türlerine geçiş sürecini hızlandırdı. Dünyanın birçok noktasında artan elektrik otomobil talebi, ülkemizde de artış gösteriyor. Bu kapsamda elektrikli otomobil markalarına yönelim artarken, Çinli elektrikli otomobil üreticisi BYD’nin de Türkiye pazarına girmesi, otomobil tutkunlarını heyecanlandırdı. BYD, “ALJ Türkiye” aracılığı ile Türkiye pazarına giriş yaptı ve markanın satışlarına başlayacağı modeller ve tarihler de merak konusu oldu. BYD, Türkiye’de hangi modellerini satışa sunacak? İşte detaylar…

BYD RESMİ OLARAK TÜRKİYE’YE GİRİŞ YAPTI

Elektrikli otomobile geçiş süreci dünya genelinde olduğu gibi Türkiye’de de hız kazandı. Artık ülkemizde de elektrikli otomobillere yönelim artmış durumda ve araç sahibi olmak isteyen birçok kişi, gündemine elektrikli otomobilleri alıyor. Elektrikli otomobillerin piyasa değerleri araştırılmaya devam ederken, ucuz modeller de gündeme gelmeye devam ediyor. Bu kapsamda elektrikli otomobil üreticisi BYD’nin Türkiye pazarına giriş yapması, heyecan yarattı.

BYD NE ZAMAN, HANGİ MODELİNİ SATIŞA SUNACAK?

BYD, “ALJ Türkiye” aracılığı ile Türkiye pazarına adım attı. Marka ilk olarak Türkiye’de “Atto 3 EV” modelini satışa sunacak. BYD markasının diğer modelleri arasında ise Tang EV ve Han EV modelleri yer alıyor. Peki BYD, modellerini Türkiye’de hangi tarihte satışa sunacak ve modellerin fiyatları ne kadar olacak?

Türkiye pazarına resmi olarak giriş yapan BYD, ilk etapta ülkemizde Atto 3 EV modelini satışa sunacak. Henüz modelin fiyatı belli değil ancak marka, 3 Kasım tarihinde araç satışlarına başlayacak.