Dünyanın geleceğine dair yapılan bilimsel çalışmalar, heyecan yaratmaya devam ediyor. Bu kapsamda dünyanın sonunun ne zaman geleceğine ilişkin dikkat çeken tahminler de ortaya çıktı. Bristol Üniversitesi Coğrafya Bilimleri Okulu’ndan Dr. Alexander Farnsworth öncülüğünde bilim insanlarının yürüttüğü bir çalışma, dünyanın gelecekteki yaşanabilirliği konusunda dikkat çeken tahmin ve uyarıları ortaya koydu.

Bilim insanlarının yaptığı çalışma, dünyanın 250 milyon yıl sonra, tüm kıtaların bir araya gelerek “Pangea Ultima” adı verilen, tek bir kıta halinde süper kıta oluşturacağını ortaya koydu. Bilindiği üzere dünyanın oluşum dönemlerinde, dünyadaki sular üzerinde yine “Pangea” adında tek bir kıta bulunuyordu ve milyonlarca yıl içerisinde bu kıta parçalara ayrılarak, günümüzdeki kıtaları oluşturdu. Yapılan çalışma, gelecekte kıtaların yeniden tek bir süper kıta halini alacağını ortaya koydu. İşte detaylar…

SICAKLIKLAR ARTACAK, KURAKLIK BAŞLAYACAK

Bilim insanlarının yaptığı çalışmada, dünyanın 250 milyon yıl sonra yeniden tek bir kıta halini alacağı görüldü. “Pangea Ultima” adındaki bu süper kıta birleşiminde, dünya yüzeyinin büyük bir bölümünün çok sıcak, kuru ve yaşanmaz bir hale geleceği belirtildi. Ayrıca kıtaların birleşmesine neden olacak olan tektonik süreçlerin, atmosfere büyük miktarlarda karbondioksit salınımına yol açacağı ve böylece gezegenin daha fazla ısınacağı da vurgulandı. Bu, dünyanın yaşanmaz bir yer haline geleceğine işaret ediyor.

DÜNYAYI “ÜÇLÜ FELAKET” BEKLİYOR

Çalışmayı yürüten ekibin başındaki isim olan Dr. Farnsworth, gelecekteki süper kıta oluşumunun, kıtasallık etkisi ve güneşin doğal parlama sürecinin birleşeceğini ve bunun “üçlü felaket” yaratacağını dile getirdi. Uzman isim, bu durumun gezegenin çok büyük bir bölümünde aşırı ısı artışı yaşanmasına neden olacağını da ifade etti.

Dünyanın gelecekte yaşayacağı bu felaket senaryosunda, aşırı sıcaklık artışları memeli canlılar için yiyecek ve su kaynaklarının çok ciddi şekilde azalmasına neden olacak. Bu da canlıların kitleler halinde yok olmasına ve yaşamın sona ermesine neden olabilir.

Editör: Öyküm Yavuz