Burhan Karaçam, Türkiye'nin iş dünyasında önemli bir yere sahip olan ve çeşitli sektörlerdeki başarılı kariyeriyle tanınan bir isimdir. 1949 yılında İstanbul'da doğan Karaçam, eğitimine Tarsus Amerikan Koleji'nde başlamış, ardından Robert Kolej ve Boğaziçi Üniversitesi'nde devam etmiştir. Londra'da başladığı profesyonel iş hayatını Türkiye'de sürdüren ve bankacılık sektöründe büyük başarılara imza atan Karaçam, Yapı Kredi Bankası ve Koçbank gibi önemli kurumlarda üst düzey yöneticilik yapmıştır. Günümüzde ise finans, gayrimenkul, teknoloji ve perakende gibi çeşitli sektörlerde stratejik projelere imza atmaktadır.

Burhan Karaçam Kimdir?

1949 yılında İstanbul'da doğan Burhan Karaçam, babasının kamu görevi nedeniyle Tarsus'ta büyüdü. Ortaokul eğitimini Tarsus Amerikan Koleji'nde tamamladıktan sonra, 1964 yılında Robert Kolej'de lise ve üniversite eğitimine devam etti. Burhan Karaçam, Robert Kolej'in Boğaziçi Üniversitesi'ne dönüşmesi ile üniversitenin ilk mezunlarından biri olarak iş yaşamına atıldı.

Burhan Karaçam'ın profesyonel kariyeri 1972 yılında Londra'da Arthur Andersen'da başladı. 1975 yılında Türkiye'ye dönerek, Arthur Andersen'ın İstanbul ofisinde kurucu ortak olarak görev aldı. 1979'a kadar burada çalıştıktan sonra tekrar Londra'ya dönen Karaçam, 1981 yılına kadar Arthur Andersen'da önemli projeler gerçekleştirdi ve eğitime verdiği önemle öne çıktı. Özellikle, 'Europe-Wide Senior Development Course'un tasarımcısı olarak dikkat çekti.

1981 yılında Türkiye'deki değişimlerle birlikte bankacılık sektörüne geçen Burhan Karaçam, ilk olarak Pamukbank'ta Genel Müdür Yardımcısı olarak görev aldı. Bu dönemde bankacılık hizmetleri, mali işler, teknoloji, organizasyon, operasyonlar, insan kaynakları, reklam ve PR gibi birçok alanda sorumluluk üstlendi. Sektöre 'çek kart', 'tasarruf planı' ve banka şubelerinde ilk akıllı terminallerin kullanımı gibi yenilikler kazandırdı.

1984 yılında Egebank'a Genel Müdür olarak transfer olan Karaçam, bankayı Türkiye'nin en hızlı büyüyen bankaları arasına sokmayı başardı. Ancak 1987 yılında bankanın hakim ortağı Özakat ailesinin iç anlaşmazlığı nedeniyle görevinden ayrıldı ve Çukurova Grubu'na döndü. Ağustos 1987'de Yapı Kredi Bankası Genel Müdürü oldu. 12 yıllık görev süresince, iki ayrı değişim programı ile bankayı Türkiye'nin en aktif, yenilikçi ve gelir üreten bankası haline getirdi. 1998 yılı itibariyle bankanın aktif müşterisi 6 milyonu aştı ve piyasa değeri 5 milyar dolara ulaştı.

Yapı Kredi'den ayrılmasının ardından Burhan Karaçam, büyüme hedefli strateji tasarımı ve değer kazandırma üzerine odaklandı. İlk büyük projesi Koçbank oldu. 2000-2003 yılları arasında Koçbank'ın yeniden yapılandırılması, satın alma ve yabancı ortaklıklar yoluyla Türkiye'nin büyük bankaları arasına girmesi için çalıştı. Bu süreçte, Koç Finansal Hizmetler A.Ş.'ni kurdu ve Unicredit ile ortaklık anlaşmasını gerçekleştirdi. Yeniden yapılandırma ve Unicredit ile ortaklık sürecinin tamamlanmasının ardından, Koç Finansal Hizmetler'deki görevlerinden ayrıldı.

2003 yılından bu yana Burhan Karaçam, finans sektörünün yanı sıra gayrimenkul geliştirme, teknoloji, perakende ve otomotiv gibi çeşitli sektörlerdeki stratejik tasarım ve uygulama projelerine devam etmektedir. Karaçam, farklı sektörlerdeki deneyimi ve stratejik vizyonu ile Türkiye'de iş dünyasının önemli isimlerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Editör: Haber Merkezi