İnsan sağlığı için düzenli ve doğru beslenmek, egzersiz yapmak ve düzenli uyku en kritik anahtarlar arasında yer alıyor. Ancak bunlara rağmen genetik faktörler gibi çeşitli unsurlara bağlı olarak insanlarda çeşitli sağlık sorunları meydana gelebiliyor. Bu sağlık sorunlarından herhangi birinin akciğerlerde meydana gelmesi ise normalden daha fazla tehlike arz edebiliyor. Zira akciğerler, tüm vücuda oksijen dağılımını sağlıyor.

Düzenli egzersiz yapmak, doğru beslenmek ve düzenli uyku yöntemleri ile akciğerlerinizi sağlıklı, genç ve dinç tutabilirsiniz. Bu en önemli yollara dikkat ettiğiniz sürece daha konforlu bir hayat sürebilirsiniz. Ancak bunun yanında, gerek hava kirliliğinden gerek genetik faktörlerden dolayı akciğerlerde zehir ve toksin birikimi olabiliyor. Akciğerlerdeki zehir ve toksini vücuttan atmanın oldukça kolay ve doğal bir yolu bulunuyor. Akciğerlere oldukça faydalı olan ve doğal antioksidan özelliği gösteren bu ürün sizi çok şaşırtacak. İşte detaylar…

VİTAMİN VE MİNERAL ALIMI ÖNEMLİ

Vücutta temel vitamin ve minerallerin düzenli alımı, akciğerlerin de düzenli çalışabilmesinde önemli rol oynuyor. Rafine karbonhidrat, gazlı ve şekerli içecekler, işlenmiş kırmızı et gibi zararlı olduğu kanıtlanmış olan gıda ürünlerinin tüketimi, vücutta iltihaplanmaya neden olabilir. Bu durumda da KOAH benzeri akciğer hastalıkları ortaya çıkabilir veya bu tür hastalıklar için zemin hazırlanabilir.

LİF ORANI YÜKSEK BESİNLERİN ÖNEMİ

Yapılan bilimsel araştırmalar, bazı gıdaların akciğer sağlığına ciddi oranda olumlu etki gösterdiğini ortaya koydu. Özellikle de yüksek antioksidan oranına sahip gıdalar, akciğer fonksiyonlarının iyileşmesinde önemli rol oynar. Öte yandan lif oranı yüksek gıdalar da bu noktada akciğere sağladıkları faydalarla dikkat çekiyor.

DOĞAL ANTİOKSİDAN GIDALAR

Akciğer sağlığına faydalı olan gıda ürünleri arasında ilk sırada elma yer alıyor. Elmanın özellikle kabuklu haliyle tüketimi, akciğerler için doğal antioksidan görevi görüyor. Elmanın yanı sıra benzer etkileri gösteren gıdalar arasında kırmızı biber, pancar, yeşil yapraklı sebzeler, domates, baklagiller ve orman meyveleri yer alıyor.

Kaynak: haber merkezi