Türkiye’de her geçen gün Bireysel Emeklilik Sistemi’ne geçen vatandaşların sayısı artıyor. Devlet, giderek artan BES katılımcılarına da desteklerini sunmaya devam ediyor. Bireysel Emeklilik Sistemi Hakkında Yönetmelik’te yapılan bir değişiklik sayesinde artık BES katılımcıları, sözleşme sonlandırmadan önce birikimlerinin %50’sine kadar olan bölümünü konut alımı, evlenme, eğitim ve doğal afet harcamalarında kullanabilecek.

Kısmi ödeme koşullarının belli olduğu BES’te, bu koşullara göre katılımcılar artık sözleşmelerini sonlandırmadan konut alımı, evlenme, eğitim ve doğal afet harcamaları için birikimlerinin %50’sine kadar olan kısmını kullanabilecek. Söz konusu kısmi ödeme tutarı ödemeleri, başvurular sonrasında gerçekleşecek. Bu noktada devlet sağlayacağı katkı oranı ise katılımcının talep durumuna göre değişiklik gösterecek. İşte detaylar…

YÜZDE 25 DEVLET KATKISI

TRT Haber’in aktardığı habere göre doğal afet ve eğitim durumlarında ödenecek olan tutarın %25’i oranında devlet katkısı sağlanacak. Eğitim harcamaları için yapılan kısmi ödemelerde, sözleşme sonlandırma süresi 4 yıl olacak ancak doğal afet harcamaları için yapılan kısmi ödemelerde süre şartı aranmayacak.

Düzenleme ile öğrenciler 4 yıl boyunca kendi hesaplarından kısmi ödeme alarak bu ödemeleri eğitim harcamalarında kullanabilecek. Kısmi ödemelerden aylık veya yıllık ödemeli olarak gelir sigortası ürününden yararlanılacak.

EN AZ 5 YIL YÜRÜRLÜKTE OLMASI GEREKİYOR

Yapılan düzenleme ile BES’te kısmi ödemelerden, sözleşmeleri en az 5 yıl yürürlükte olan ve katkı payını ödemiş olan katılımcılar yararlanabilecek. Ayrıca katılımcılar her 5 yılda bir kısmi ödeme olanağından faydalanabilecek. Kısmi ödeme başvurusunda bulunan vatandaşlar sözleşmelerini ise 3 yıl boyunca sonlandıramayacak.

SİSTEMDEN AYRILMADAN FİNANSAL İHTİYAÇLAR KARŞILANABİLECEK

BES içinde bulunan katılımcıların kredilere daha rahat ulaşabilmesinin yolu açıldı. Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nın (SEDDK) Bireysel Emeklilik Sistemi Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik geçtiğimiz hafta Resmi Gazete’de yayımlandı.

Düzenleme ile birlikte katılımcılar artık sözleşmelerini sonlandırmak yerine BES birikimlerini teminat göstererek uygun şartlarda kredi kullanabilecek. Böylece BES katılımcıları, sistemden ayrılmadan finansal ihtiyaçlarını da karşılayabilecek.

Editör: Öyküm Yavuz