70 kat olarak tabir edilen Uşak’ın meşhur ev baklavasına Ramazan Bayramına girerken rağbet arttı. Geçen yıla göre yüzde yüz zam alan Uşak Baklavası’nın kilosu 300 TL’ye dayandı.  

Çarşı Baklavası olarak adlandırılan normal baklava ise fiyatı ise 300 TL ile 450 TL arasında değişiyor.

- Uşak Baklavası

Uşak Baklavası; özel amaçlı buğday unu, su, yumurta, tuz ve ayçiçek yağı ile hazırlanan hamurun 1-1,2 mm kalınlığında ve 150-180 cm çapında yufkalar halinde açılıp üst üste konulması, yufkaların arasına ince kıyılmış ceviz içi konulması, üzerine sadeyağın dökülmesinden sonra pişirilmesi ve bir gün önceden hazırlanmış şerbetin üzerine dökülmesi suretiyle üretilen baklavadır. Uşak Baklavası 65-70 kat yufkadan oluşur ve dilim yüksekliği 4,5-5 cm’dir.

- Uşak Baklavası Tescillenmişti

Uşak Ticaret ve Sanayi Odası (UTSO) tarafından 'Uşak baklavası' için yapılan patent başvurusu kabul edildi. Baklavayla birlikte kentte tescillenen ürün sayısı 7 oldu. Uşak’a özgü imal edilen baklava, “Uşak baklavası” adıyla üretilip pazarlanabilecek. Uşak Ticaret ve Sanayi Odası (UTSO) Başkanı Selim Kandemir, Uşak’ın yöresel ürünlerin coğrafi işaretle tescil edilerek koruma altına alınması ve ekonomik değerinin artması için UTSO olarak aralıksız çalıştıklarını söyledi.

- Kentte 7 ürün coğrafi işaret aldı

Yakın zamanlara kadar sadece evlerde yapılan ve her katına ceviz içi ekilerek en az 60-70 katlı olarak yapılan “Uşak Baklavası” ismi UTSO’nun başvurusu üzerine Uşak’a özgü coğrafi ürün olarak tescil edildi.Yine UTSO’nun başvurusu üzerine daha önce; Uşak tarhanası, Eşme kilimi, Uşak halısı, gelin tatlısı, helva ve haşhaş ezmesi Uşak’ın coğrafi ürünleri olarak tescillenmişti.

UTSO Yönetim Kurulu Başkanı Selim Kandemir, yöresel ürünlerin coğrafi işaretle tescil edilerek koruma altına alınması ve ekonomik değerinin artması için çalıştıklarını belirtti.

Uşak’a özgü ürünlerin coğrafi işaret alarak üretilmesi ve pazarlanmasını sağlamak için UTSO olarak çalışmalarına devam edeceklerini belirten Kandemir, "İlimizin kültürel değerlerini koruma altına almak için çalışmalar yaptık.

Artık Uşak helvası ve Uşak gelin tatlısı (Gelin helvası, kırmızı helva) tescillenmiş ürünler arasında yer alıyor. Uşak tarhanası, Eşme kilimi ve daha önce tescili odamız tarafından alınmış Uşak halısından sonra geçtiğimiz yıl, gelin tatlısı, helva, haşhaş ezmesi ve ev baklavasının da korunması ve markalaşması için gerekli girişim Uşak Baklavasının geçmişi eskiye dayanır.

Uşak ilinin mutfak kültüründe önemli bir yere sahiptir. Bu sebeple coğrafi sınırla ün bağı bulunan Uşak Baklavasının tüm üretim aşamaları, belirtilen coğrafi sınırda gerçekleşir.

Editör: Öyküm Yavuz