Bakıcı Sigortası yaptırmak için birden fazla yöntem kullanılabilir. İlk yöntem, ayda 75 saatten daha az çalışan bakıcılar için yapılabilecek bir yöntemdir. Bu yöntemde ev hizmetlerinde 10 günden az çalışan kişilere ilişkin form ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na birebir başvurmak gerekir. Bu formu bakıcıya göre eksiksiz ve doğru doldurmak, işlemlerin tamamlanması açısından oldukça önemlidir. Bir diğer yöntem ise e-Devlet üzerinden 4A Sürekli Ev Hizmetleri İşveren sekmesinden başvuruda bulunmaktır. Ancak, e-devlet üzerinden bakıcı sigortası yaptırmak için e-Devlet portalında işveren statüsüne sahip olmak gerekir.

Evde Bakıcı Sigorta Primi Ne Kadar?

Evde bakıcı sigorta primi, güncel olarak 3.753 TL değerindedir. Ancak, bu prim ücreti teşvik indirimleri sayesinde daha düşük olabilir. Teşvik indirimleri ile söz konusu olan prim ücretleri şu şekildedir:

·        6111 Teşvikli Prim: 2.280 TL

·        5 Puanlık İndirimli: 4.359,71 TL

·        Emekli İndirimli: 4.292,56 TL

Bakıcı Sigortası Yaptırmamanın Cezası Nedir?

Bakıcı sigortası yaptırmama cezası oldukça fazladır. Bu ceza sigorta yaptırmadan bakıcıyı ne kadar süre çalıştırdığınıza göre değişebilir. Öncelikle bakıcı sigortası yaptırmama durumunda ilk olarak ödenmesi gereken ceza, 10.008, 00 TL SGK beyannamesi cezasıdır. Buna ek olarak bakıcıyı sigortasız çalıştırdığınız her bir ay için 20.516,00 TL değerinde ceza ödemeniz gerekir. Bu ceza ücretleri, işverenin ödemesi gereken cezalardır. İşçi olan yani bakıcı kişi zaten sigortasız çalışma durumunu yüzünden hali hazırda mağdur duruma düşmüş olduğu için herhangi bir ceza ödemez.

Bakıcı Sigortasının Mecburi Olmadığı Durumlar Var Mı?

Bakıcı sigortasının mecburi olmadığı nadir durumlar vardır. Örnek olarak temizlik şirketleri gibi günlük ya da saatlik bakıcı hizmeti sunan şirketler ile anlaşarak bakıcı tutarsanız sigorta ödeme yükümlülüğü şirkete ait olur. Ancak, hali hazırda şirket ile anlaştığınız fiyatta da bu sigorta ücretinin saatlik ya da günlük kısmını aldığınız hizmete göre zaten ödemiş olursunuz. Bu yüzden bu durumda bakıcı sigortası yaptırma zorunluluğunuz söz konusu olmaz.