Hastaneden sağlık raporu almak isteyenleri yakından ilgilendiren bir duyuru gündeme geldi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ulusal bir gazeteye röportaj verdi. Bakan Koca, sağlık sistemiyle ilgili açıklamaları arasında rapor alma sisteminin değiştiğini vurguladı. Baka Koca, bundan sonra telemedicine uygulaması ile hem ilaç hem de rapor alınabileceğini duyurdu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sağlık sisteminin işleyişiyle ilgili önemli detaylar verdi. Buna göre randevu alıp hastaneye gidenlerin yaklaşık yüzde 22’si, hastaneden reçete, rapor ve ilaç yazdırmak için randevu alıyor. Hastanede doktora muayene olmak isteyenlerin tedavi olmasını engelleyen bu kişilerle ilgili yeni düzenleme başlatıldı.

HASTANEYE GİDİP RAPOR ALMA DEVRİ BİTİYOR

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, her 5 kişiden 1’inin hastaneye rapor yazdırmak için geldiğini hatırlatarak bu kişilerin böyle yapmalarını gerektirmeyecek bir çözüm formülü bulduklarını söyledi. Telemedicine adı verilen yöntem sayesinde artık rapor almak veya ilaç yazdırmak için hastaneden randevu almaya gerek kalmayacak.

Konuyla ilgili açıklamalar yapan Bakan Koca, hastanelerdeki hasta yükünü azaltacak Telemedicine uygulamasını anlattı: “Hastaların yüzde 22’si reçete yazdırmak için hastanelere gidiyor. Onların bu taleplerini uzaktan sağlık hizmeti ile çözmeyi düşünüyoruz. Bu şekilde reçete, rapor vs. ihtiyaçların hastaneye gelmeden halledilmesi sağlanacak.”

HASTANELERİN HASTA YÜKÜ AZALTILACAK

Bakan Koca, ileri yaştaki insanların evden sağlık hizmeti almalarını sağlayacak sistemle ilgili detayları paylaştı. “Yaş Alma Merkezleri” yani kısaca “YAŞAM” merkezleri bazı illerde açılarak faaliyetlere başladı.

Bu sistemle ilgili konuşan Fahrettin Koca “Hedefimiz 65 yaş üstü olmak üzere, 80 yaş üstünden başlayacak şekilde 250/300 kişiye bir doktor düşecek şekilde düşünülen bir yöntem bu. Amaç hastaneye daha az gelerek sağlık hizmetini sunmak olacak.” dedi. Bu sistem sayesinde eş zamanlı olarak hastanelerin hasta yükünün azalması mümkün hale gelecek.