Devam eden çip krizi sıfır kilometre araçların üretim süreçlerini etkilerken fiyatların da yükselmesine yol açıyor. Uzun süredir gündemde olan ve özellikle otomotiv sektörünü zora düşüren krizin ne zaman sona ereceği merak konusu olurken bu süreçte başta döviz kurlarında ve vergi oranlarında gözlenen artışlar olmak üzere pek çok olumsuz gelişmenin yaşanması, araç fiyatlarını fahiş seviyelere yükseltti.

 Sıfır kilometre araç fiyatlarında dolar kuruna bağlı olarak gözlenen yükselişlerin bir müddet daha devam edeceği öngörülürken bu süreci kendi lehine çevirmek isteyen bazı kurumlar ve kişiler stokçuluk yapmaya başladı. Stokçuluğun araç fiyatlarını daha da yükseltmesi vatandaşların isyanına sebebiyet verirken Ticaret Bakanlığı yeni uygulamalar ile devreye girdi. Al- sat işlemlerinin önüne geçmek, araca erişimi artırmak gibi hedefler ile yola çıkan bakanlık, bu süreçte uygulamaların aksinde hareketler sergileyenlere de idari para cezası kesti. 

Para cezası başta olmak üzere pek çok önleyici uygulama ile çalışmalarını sürdüren bakanlık, son dönemlerde sektörde gözlenen değişiklikler ile başarısını gözler önüne serdi. Edinilen bilgilere göre kampanyalar ile geriye çekilen sıfır kilometre araç fiyatları, tüketicilerin yüzlerini güldürmeye başladı. Ayrıca hediyeler ve araçlara erişimde gözlenen artış da ağır uygulamaların sonuç verdiğini kanıtlamış oldu.

OTOMOTİV SEKTÖRÜNDE SEVİNDİREN GELİŞME

Kısa bir süre öncesine kadar ‘Araç yok bekleyin’ çıkışları ile dikkat çeken bayiler, Ticaret Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın uygulamaları ve denetimleri neticesinde aksi yönde davranmaya başladı. Alınan tedbirler kapsamında bayilerin 3 saatte araç teslimi yapmaya başladıkları öğrenildi.

Uygulamalardan önce paketlere ek olarak aksesuar ücreti talep eden, cila ve boyayı zorunlu tutan bazı bayiler ve galeriler, son dönemlerde indirim kampanyaları ile gündeme gelmeye başladı. Ayrıca bazı bayilerin sıfır kilometre araç satın almak isteyen tüketicilere 50 bin TL ila 100 bin TL aralığında takas desteği verdiği yanı sıra araç fiyatının yüzde 10’una kadar da yüzde 0,99 faiz ve 12 ay vade karşılığında kredi hizmeti sunduğu öğrenildi.

HEDİYE EDİLMEYE BAŞLANDI

Sabah’ta yer alan habere göre bir dönem kasko ve aksesuarlar için yüksek satış bedelleri belirleyen bayiler, son dönemlerde stokları eritmek için kampanyalara ek olarak hediyeler tanımlamaya başladı. “Kasko yaptırmayana araç yok” dayatması ile dikkat çeken bazı bayilerin son dönemlerde bazı araç modelleri için 1 yıllı kasko hediyesi tanımladıkları öğrenildi.