Koramiral Aydan Erol, Türk Deniz Kuvvetleri'nin köklü geçmişinde önemli bir yere sahip, deneyimli ve saygın bir askeri liderdir. 1940 yılında Kütahya'da doğan Erol, uzun ve başarılı bir kariyere sahiptir. Deniz Harp Okulu'ndan mezun olduktan sonra çeşitli gemi ve görevlerde bulunmuş, kademeler atlayarak Türk Deniz Kuvvetleri'nin üst düzey pozisyonlarında hizmet etmiştir. Emekli olduktan sonra da ailesiyle birlikte yaşamını sürdüren Erol, Türk Deniz Kuvvetleri'nin gelişimine ve güvenliğine katkıda bulunmuş bir komutandır.

Aydan Erol Kimdir?

Koramiral Aydan Erol, Türk Deniz Kuvvetleri'nde uzun yıllar boyunca önemli görevler üstlenmiş, deneyimli bir askeri liderdir. 1940 yılında Kütahya'da doğan Erol, 1954 yılında Deniz Lisesi'ne girmiş ve 1959 yılında Deniz Harp Okulu'ndan Asteğmen olarak mezun olmuştur. Aydan Erol, Deniz Harp Okulu'ndan mezun olduktan sonra Türk Donanması'na katılmıştır. Donanmadaki kariyerine çeşitli harp gemilerinde Branş Subaylığı, Bölüm Amirliği, II. Komutanlık ve Komutanlık görevleriyle başlamıştır. 1970 yılında Deniz Harp Akademisi ve Silahlı Kuvvetler Akademisi’nden mezun olarak askeri eğitimini tamamlamıştır.

Aydan Erol, kariyerinde ilerleyerek Muhrip II. Komutanlığı ve Muhrip Komutanlığı gibi önemli görevlerde bulunmuştur. 1977-1979 yılları arasında Washington Deniz Ataşeliği görevini ifa etmiş, ardından 1979-1982 yılları arasında Dz.K.K.Hrk.Bşk.Hrk.Eğt.D.Bşk.Harekat Şube Müdürlüğü, Dz.K.K. Harekat Eğitim Daire Başkanlığı ve II. Muhrip Filotilla Komodorluğu görevlerinde bulunmuştur.

30 Ağustos 1984’te Tuğamiralliğe terfi eden Aydan Erol, Dz.K.K.Hrk.Bşk. Plan ve Teşkilat Daire Başkanlığı ve Çıkarma Filosu Komutanlığı gibi kritik görevlerde yer almıştır. 1988'de Tümamiralliğe, 1992'de ise Koramiralliğe terfi etmiştir. Bu dönemlerde Sahil Güvenlik Komutanlığı, Hücumbot Filosu Komutanlığı, Harp Filosu Komutanlığı gibi önemli pozisyonlarda liderlik yapmıştır.

Koramiral olarak, M.G.K. Genel Sekreter Yardımcılığı, Deniz Eğitim Komutanlığı, Güney Deniz Saha Komutanlığı ve Dz.K.K.lığı Kurmay Başkanlığı gibi üst düzey görevlerde bulunmuştur. 1997-1998 yılları arasında Kuzey Deniz Saha Komutanlığı görevini deruhte eden Erol, 1998 yılında emekliye ayrılmıştır. Aydan Erol, emekli olduktan sonra ailesiyle vakit geçirmektedir. Bayan Sibel Erol ile evli olup, Kaan ve Burak isimlerinde iki oğlu vardır. İngilizce bilen Erol, askeri kariyeri boyunca edindiği deneyimlerle Türk Deniz Kuvvetleri'ne önemli katkılarda bulunmuştur. Koramiral Aydan Erol, Türk Deniz Kuvvetleri'nde farklı kademelerde görev almış, donanmanın gelişimine ve stratejik operasyonlarına önemli katkılarda bulunmuş deneyimli bir komutandır. Emeklilik hayatını ailesiyle geçiren Erol, askeri kariyerindeki başarılarla anılmaktadır.

Editör: Haber Merkezi