Dünyanın oluşumundan bu yana ortaya çıkmaya başlayan, insanlık tarihi boyunca keşfedilen ve henüz keşfedilmemiş olan birçok değerli maden bulunuyor. Milyonlarca yıl devam eden doğal sürecin ardından oluşan ve yeraltındaki hazineler olarak da kabul edilen bu maddeler, tarihin en değerli maddeleri olarak insanların hayallerini süsledi. Nadir ve paha biçilemez kabul edilen bu madenlerden biri, bilim dünyasını da büyüledi!

Altın, elmas, zümrüt, yakut gibi değerli madenler, dünyanın milyonlarca yıllık doğal sürecinin birer ürünü olarak ortaya çıkıyor. Yeraltında derinlerde gizlenmiş halde olan bu madenler, insanların yüzyıllardır uğraştığı kazı çalışmaları ve çabalarıyla gün yüzüne çıkarılıyor. Karmaşık bileşenler ve kimyasal yapılardan oluşan bu madenlerin bazılarının sadece bir gramı bile servet değerinde. Bu madene sahip olan köşeyi dönüyor… İşte detaylar…

ELMAS VE PIRLANTA

Doğanın incisi olarak da bilinen elmas, zarif ışıltıları ile bilinir. Mücevher dünyasının vazgeçilmezi olarak kabul edilen elmas, milyonlarca yıl içerisinde oluşur ve her bir elmas kendine özgü bir hikaye taşır.

Aşkın ve dayanıklılığın simgesi olarak bilinen ve ebedi aşkın simgesi olarak kabul edilen pırlanta, insanların yüzyıllardır en özel anlarını taçlandırmıştır. Nadir bulundukları için yüksek fiyatlara alıcı bulan bu taşlar, değerli maddeler arasında yer alır.

PLATİNYUM VE RHODİUM

Ender bulunan bir hazine olarak kabul gören platinyum, kimyasal dayanıklılığı ve yüksek ısıya karşı direnci ile bilinir. Otomotiv ve sanayi sektörlerinde yaygın olarak kullanılan platinyum, değerli maden olarak da işlem görür.

Parıltının en güçlü örneklerinden biri olan rhodium, genellikle mücevherler üzerinde kaplama amacıyla kullanılır. Ayrıca otomobillerde egzoz sistemlerinde de kullanılan rhodium, çevre dostu kıymetli bir madendir.

RODOKROZİT VE YTTRİUM

Oldukça nadir bulunan minerallerden biri olan rodokrozit, pembe renkli ve gizemli bir madendir. Estetik ve nadir bulunur olması nedeniyle bu maden, uzun yıllardır çok yüksek fiyatlara alıcı bulur.

Manyetik ve süper iletken özelliklere sahip olan yttrium, teknolojinin temel taşlarından biridir. Değeri yüksek olan bu maden, elektronik ve savunma sanayinde sıkça kull