Otomobil fiyatları son yıllarda hızla yükselişe geçti. Artan fiyatlarla birlikte hem sıfır model otomobillerde hem de ikinci el otomobillerde fiyatlar beklenen seviyeleri de aştı. Sıfır otomobillerde ortalama fiyatlar neredeyse 1.000.000 TL seviyelerine ulaşırken, ikinci el otomobillerdeki fiyat artışları da bu yükselişleri takip etti. Ancak ikinci el otomobil sektörüne yönelik atılan denetleme ve düzenleme adımları sonrası, fiyatlarda değişimler de başladı. Öte yandan bu denetleme ve düzenlemelerden satışlar da etkilendi.

Sektör kaynaklarından alınan bilgilere göre ikinci el otomobil pazarında arz fazlası döneme girildi ve bununla birlikte fiyatlarda son 1 ayda yaklaşık %4 oranda düşüş yaşandı. Ancak buna rağmen ikinci el otomobil satışlarında yavaşlama durumu hakim ve bankaların kredilerde muslukları kısması, yavaşlamayı tetiklemeye devam ediyor. Yaşanan gelişmelerle birlikte, Cardata Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın, ekonomist.com’a yaptığı değerlendirmede piyasayı ele aldı ve merak edilenleri paylaştı. İşte detaylar…

DÜZENLEMELER FİYATLARDA DÜŞÜŞÜ GETİRDİ

Cardata Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın’ın verdiği bilgiye göre Eylül 2023’ün ortalarındaki dönemde, yaklaşık son bir ayda ikinci el otomobil fiyatlarında ortalama %4 oranda bir düşüş yaşandı. Yalçın, bu düşüşün en büyük sebeplerinden birinin, “al-satçı” olarak tabir edilen kesimin yavaş yavaş piyasadan çekilmesi olduğunu ve hükümetin getirdiği 6 ay ve 6.000 km ile ilan verirken 2. el araç fiyatının sıfır km fiyatını geçemeyeceği mevzuatlarının etkili olduğunu ifade etti.

EN ÇOK SATAN 2. EL ARAÇLAR HANGİLERİ?

Eylül ayında sıfır modellerde çok fiyat artışı olmadığını dile getiren Yalçın, hem ikinci elde hem de sıfır modellerde arzın önemli ölçüde arttığını ifade etti. Arz fazlası döneme girildiğini belirten Yalçın, bunun ikinci el araç fiyatlarına yansıdığını belirtti.

Cardata tarafından derlenen, en çok satan 2. el otomobiller arasında Renault Megane, Volkswagen Passat, Fiat Egea, Renault Clio, Fiat Linea, Honda Civic, Renault Fluence, Peugeot 301, Ford Focus, Toyota Corolla ve SEAT Leon gibi modeller yer alıyor

Kaynak: haber merkezi