Son dönemlerde konut ve kira fiyatları hızla artış gösterdi. Yükselen enflasyon ve artan döviz kurlarına ek olarak ürün ve hizmetlere gelen zamlar, vergi artışları gibi faktörler ile düşen alım gücü, ev sahibi olmak isteyen vatandaşları zorlamaya başladı. Öte yandan bankaların sağladığı kredilerde de şartların daha zorlu hale gelmesi, birçok vatandaşın ev sahibi olma hayallerini rafa kaldırmasına neden oldu. Ancak ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar için müjdeli haber geldi. İlk evini alacak olanlara büyük bir kolaylık sağlanacak.

İlk kez ev sahibi olacak olan ancak maddi şartlar nedeniyle zorlanan vatandaşlar için müjdeli haber geldi. İlk evini alacak olan vatandaşlara bu kapsamda bir kolaylık sağlanacak. Söz konusu gelişme ile birlikte kredi desteği sağlanacak olan vatandaşlar, kira yerine ev borcunu taksitler halinde ödeyerek ev sahibi olabilecek. Bu gelişme ile birlikte birçok vatandaş kira derdinden kurtularak, kendi sahibi olacağı evin taksitlerini ödemeye başlayacak. Peki ilk kez ev sahibi olacaklar için sağlanacak kredi desteğinde detaylar ve şartlar neler? İşte detaylar…

OVP İLE ENFLASYONDA NE DEĞİŞECEK?

Kira ve konut fiyatları yükseldi ve son dönemde kiracılar ile ev sahipleri arasındaki tartışmalar da artmaya başladı. Ortaya çıkan bu ortamda ev sahibi olmak ve kira ödemekten kurtulmak isteyenler için müjdeli haber de geldi. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, NTV’ye yaptığı açıklamada Orta Vadeli Program (OVP) enflasyonunu anlattı.

Bakan Şimşek, OVP ile hedefleri açıkladı ve 2026 yılının sonuna kadar enflasyonun tek haneye indirilmesinin hedeflendiğini belirtti. Sürecin zorlu olacağını ancak bunun mümkün olduğunu ifade eden Şimşek, daha önce bu konuda başarılı olduklarını ifade etti.

Öte yandan kredi kartı kullanımlarına getirilecek olan düzenlemelerden de söz eden Şimşek, yıllık kredi kartı üzerinden kredi hacminin yüzde 140 arttığını söyledi. Şimşek açıklamalarında, taşıt ve konut kredilerine de yer verdi.

BAKAN ŞİMŞEK’İN KONUT KREDİSİ AÇIKLAMALARI

Bakan Şimşek, “Taşıt kredilerinde sınırlayıcı bir perspektife sahibiz. Birinci konutu kredilendirme konusunda herhangi bir değişikliğe gitmeyeceğiz. Birinci konut için vatandaşımızın konut edinmesini destekliyoruz. Ancak ikinci, üçüncü konut veya yazlıkları krediyle, biz bunu desteklemeyeceğiz. Krediyle bu alanlarda ciddi şekilde hem fiyatlama olarak hem de miktar olarak sınırlayacağız. Bankalarda bu tür kredilerin risk ağırlığı artırdık, artırmaya devam edeceğiz. Fiyatlanmasını daha doğru yapacağız” dedi.