Enflasyon ile mücadele kapsamında çeşitli stratejiler ile yollarına devam eden merkez bankaları, son olarak eylül ayı faiz kararları ile gündeme geldi. Bu ay için Amerika Merkez Bankası (FED) faizleri sabit tutma kararı alırken Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası 500 baz puanlık artışa giderek politika faizini yüzde 30 seviyesine yükseltti.

Merkez bankaları tarafından alınan faiz kararlarının ardından gözler piyasalara çevrildi. Döviz kurunun ve altın fiyatlarının faiz kararlarından nasıl etkilendikleri merak edilirken uzman isimden çarpıcı açıklamalar geldi. ABD devlet tahvillerinin faizinde gözlenen yükselişin ons altını baskıladığını ifade eden Ekonomist Barış Soydan, ileri vadeli tahmini ile şaşkınlık yarattı.

“SON 6,5 AYIN EN YÜKSEK SEVİYESİ”

Ons altın tarafında ciddi bir baskının söz konusu olduğuna dikkat çeken Ekonomist Barış Soydan, Amerikan parasının 6 güçlü para karşısındaki değerini izleyen endeksin 106 seviyesine dayandığını ifade etti. Bu seviyenin son 6,5 ayın en yüksek seviyesi olduğunu vurgulayan Soydan, FED’in para politikasına da değindi.

FED’in sıkı para politikasına devam ettiğini ve yakın zaman için de herhangi bir gevşeme işaretinin verilmediğini belirten Soydan, bu kararlar doğrultusunda ons altının düşmesinin beklendiğini ancak beklentinin karşılık bulamadığını ifade etti.

2 BİN 100 DOLARLIK TAHMİN

Şu an dolar endeksinin yüksek seviyelerde seyrettiğini ifade eden Soydan, Merkez bankalarının ciddi oranda altın alımı yaptıklarını özellikle de Çin Merkez Bankası’nın rezervlerini çeşitlendirmek istediğini belirtti. ABD tahvillerinin rakibinin ons altın olduğunu ifade eden Ekonomist Soydan, “FED para politikasını gevşetmeye başladığında ons altın çok güçlü bir şekilde yükselecek” tespitinde bulundu.

Gram altın ile ilgili de birtakım değerlendirmelerde bulunan Ekonomist Barış Soydan yatırım şirketi Marcus Darvey’in tespitine dikkat çekti. Garvey’in dolar endeksinin ve ABD devlet tahvillerinin 2024 yılı içerisinde düşeceğini belirttiğini söyleyen Soydan, ons altının o dönem içerisinde 2 bin 100 dolara yükseleceğini ifade etti. Soydan bu gelişmeye bağlı olarak gram altının da hareketleneceğini ileri sürdü.

Editör: Öyküm Yavuz