Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçimlerden önce vaat edilen vergisiz telefon ve bilgisayar satışları ile internet hediyesi hakkında açıklamalarda bulundu. Erdoğan, kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamada ayrıca gençlere yönelik faizsiz kredi desteğinin de müjdesini verdi. Erdoğan tarafından açıklanan evlilik kredisi büyük bir heyecan yarattı. Milyonlarca gencin beklediği kredi paketinde merak edilen detaylar da ortaya çıktı.

Kabine toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Erdoğan, evlilik kredisine ilişkin detayları anlattı. Erdoğan, 150 bin TL faizsiz kredi için beklenen şartları da duyurdu. Yapılan açıklama ile birlikte nikah tarihi için Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın evlilik kredisi açıklamalarını bekleyen gençler ise üzüldü. Peki 150 bin TL faizsiz evlilik kredisinde şartlar ve detaylar ne? İşte detaylar…

GENÇLİK VE AİLE BANKASI KURULACAK

Kabine toplantısının ardından açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, açıklamasında, “Evlenecek gençlerin ekonomik açıdan desteklenmesini, evliliklerinin daha sağlam temeller üzerine inşa edilmesini amaçlayan projemiz ile ilgili çalışmalarımızı tamamladık. Önümüzdeki günlerde Cumhur İttifakı’ndaki ortaklarımızla Aile ve Gençlik Bankası’na dair kanunu teklifini Meclisimizin takdirine sunacağız. Bankaya gelir tesis etmek amacıyla doğalgaz, petrol, madenlerden elde edilen devlet gelirlerinin bir kısmını buraya aktaracağız” dedi.

İLK OLARAK DEPREM BÖLGESİNDE BAŞLATILACAK

Erdoğan açıklamasında, Aile ve Gençlik Bankası’nın gelirleri tesis edilene kadar, öncelik olarak aile ve gençlere yönelik pilot projelerin hayata geçirileceğini ve yaygınlaştırılacağını dile getirdi. Erdoğan bu kapsamda yeni evlenen çiftlere, Aile ve Gençlik Bankası’ndan karşılanmak üzere faizsiz kredi imkanı sunulacağını ve bu projenin pilot bölge olarak en başta deprem bölgesinde başlatılacağını dile getirdi.

Erdoğan, “Genç depremzedelerimizin yuva kurmasına yardımcı olarak bu önemli projemizin de hayırlı olmasını diliyorum” sözlerini dile getirdi.

HANGİ İLLERDE GEÇERLİ OLACAK?

Erdoğan’ın duyurduğu faizsiz evlilik kredisi desteği ilk etapta sadece deprem bölgesinde yer alan Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman, Malatya, Adana, Gaziantep, Diyarbakır, Elazığ, Kilis, Osmaniye ve Şanlıurfa’da geçerli olacak. Detayların ve başvuru şartlarının ilerleyen günlerde belli olması bekleniyor.

Editör: Öyküm Yavuz