Çok çeşitli faktörler çerçevesinde artan hayat pahalılığı özellikle büyük şehirlerde yoğun bir şekilde hissedilirken bu süreçte birçok tüketici de aile bütçelerini gözden geçirmeye başladı. Bu kapsamda şehirler arası göç durumunun artığı kayda geçerken bu süreçte birçok tüketici yaşam şartları uygun olan şehirlere yönelik sorgulamalarını hızlandırdı.

İstanbul, Ankara, İzmir gibi şehirlerin pahalılıklarından uzaklaşmak, daha mütevazi ve hem ekonomik hem ulaşım hem de güvenlik açısından uygun olan şehirlere taşınmak isteyen birçok kişi, son dönemlerde özellikle Afyonkarahisar ile ilgili sorgulamalar yapmaya başladı. Peki, Afyonkarahisar nasıl bir şehir? Afyonkarahisar’da yaşam ucuz mu? İşte detaylar…

AFYONKARAHİSAR NEREDE, NASIL GİDİLİR?

Önceki ismi ‘Afyon’ olan, 2005 yılında yapılan değişiklik ile ismi ‘Afyonkarahisar’ olarak değiştirilen şehir, tarihi ve kültürel mirası ile ünlüdür. Yapılan kazı çalışmalarında şehrin tarihinin M.Ö. 3000 yıllarına kadar uzandığına kanaat getirilmiştir. Afyonkarahisar topraklarının ilk yerleşimcilerinin ise Hititler olduğu bilinmektedir.

Tarih öncesi dönemlerden bu yana var olduğu bilinen Afyonkarahisar topraklarının bir kısmı Ege’de bir kısmı ise İç Anadolu Bölgesi’nde yer alır. Batıda Uşak ve Denizli, güneyde Burdur ve Isparta, doğuda Konya ve Kuzeyde Eskişehir ve Kütahya illeri ile komşu olan Afyonkarahisar, karayolu, havayolu ve demiryolu ile ulaşım sağlamak mümkündür. Şehre uçak ile gitmek isteyenler Kütahya’da bulunan Zafer Havalimanı’nda indikten sonra 60 km mesafede olan Afyonkarahisar’a servisler ile ulaşım sağlayabilmektelerdir.

AFYONKARAHİSAR’IN EKONOMİSİ VE MEŞHUR LEZZETLERİ

Afyonkarahisar’ın geçim kaynağının çoğunluk ile tarıma dayalı olduğu bilinir. Bahçe tarımı faaliyetleri yürütülen şehirde sebze ve meyve yetiştiriciliği de yapılır. İklim şartları elverişli olduğu için tahıl üretiminin de yaygın olduğu şehirde; şeker pancarı, haşhaş, patates, ayçiçeği gibi pek çok endüstri bitkileri yetiştirilir.

Sanayi alanında henüz istenilen gelişmişliği yakalayamamış olan Afyonkarahisar, son dönemlerde gelişim hızını artırmaya başlamıştır. Modern hayvancılık alanında oldukça büyük bir potansiyeli olan şehrin büyük şehirlere oran ile daha ucuz olduğu bilinir.

Tarihi ve kültürel mirasının yanı sıra mutfağı ile de dikkat çeken Afyonkarahisar’ın en meşhur lezzetleri şu şekilde sıralanabilir:

- Keşkek

- Göce tarhanası

- Sakala çarpan çorbası

- İlibada dolması ve sırt dolması

- Göce köftesi

- Çullama köfte

- Arabaşı