Sivas'ta gerçekleşen Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde Büyük Birlik Partisi'nden (BBP) aday olarak yarışan Adem Uzun, oyların yüzde 43,32'sini alarak belediye başkanı seçildi. Memleketinin önemli isimlerinden biri olarak tanınan Uzun'un siyasi kariyeri, akademik başarıları ve yerel yönetim tecrübesi, Sivas'ın yeni dönemdeki yönetimini şekillendirecek önemli bir faktör olarak öne çıkıyor.

Adem Uzun Kimdir?

1980 yılında Sivas'ta doğan Adem Uzun, eğitim hayatına memleketinde başladı ve ilk, orta ve lise eğitimini tamamladı. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi'nde Sosyal Bilgiler Öğretmenliği bölümünden mezun olan Uzun, akademik kariyerine devam etmek amacıyla yüksek lisans ve doktora eğitimlerini Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü'nde tamamladı.

Sivas Bilim ve Sanat Merkezi'nde (BİLSEM) müdür olarak görev yapan Adem Uzun, 2014-2022 yılları arasında bu kurumda önemli hizmetlerde bulundu. Ardından, öğretim üyesi olarak Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde görev yapmaya başladı. Ancak, belediye başkan adaylığı sürecinde görevinden ayrılarak siyasi kariyerine odaklandı.

BBP adayı olarak seçimlere katılan Adem Uzun, Sivas halkının büyük destekleriyle belediye başkanı seçildi. İyi derecede İngilizce bilen ve evli olan Uzun, 2 çocuk babasıdır. Şimdi ise Sivas'ın yönetiminde söz sahibi olarak, ilçenin gelişimine ve refahına katkı sağlamak için çalışmalara başlayacak.