Türkiye’de emekli vatandaşlara yönelik düzenleme ve çalışmalar devam ediyor. Milyonlarca emekli vatandaşın gündeminde son dönemde, maaşlara yapılması beklenen ek iyileştirmeler ve ikramiye ödemeleri yer alıyor. Öte yandan esnaf vatandaşlar da bir süredir erken emeklilik ile ilgili düzenlemenin yürürlüğe girmesini bekliyor. Bu konuda Bakan Vedat Işıkhan açıklamalarda bulundu ve 5 yıl erken emekliliğin kapısı açıldı.

Yaklaşık 1 milyon esnaf için erken emeklilik düzenlemesinde geri sayım başladı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan tarafından gelen açıklamaya göre yürürlüğe girmesi beklenen söz konusu yeni düzenleme dahilinde Bağ-Kur emeklilerinin prim şartı 9.000 günden 7.200 güne düşürülecek. Bu da 5 yıl erken emeklilik anlamına geliyor. Bu doğrultuda küçük esnafın tüm dikkati şimdilerde Meclis’ten geçmesi beklenen torba yasa düzenlemesinde. İşte detaylar…

5 YIL ERKEN EMEKLİLİK FIRSATI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Bağ-Kur prim gününün 9.000 günden 7.200 güne düşürülmesi için çalışmalara başladı. Bu kapsamda Türkiye’de yaklaşık 1 milyon küçük esnaf, 5 yıl erken emekli olma hakkını elde edebilecek. Öte yandan düzenlemede büyük işletme sahipleri ise kapsam dışında olacak.

Sabah’ın haberine göre Bağ-Kur ile SSK prim eşitleme düzenlemesinden yalnızca küçük esnaf yararlanacak. Bu sayede 1.800 gün kazanan Bağ-Kur’lular, 5 yıl daha az prim ödeyecek. Düzenlemeden Türkiye’deki bakkal, manav, berber, kasap, kuaför, ayakkabıcı ve kıraathane işletmecileri gibi küçük esnaflar yararlanabilecek.

DÜZENLEMEDE ARANAN KOŞULLAR

Düzenleme kapsamında, yalnızca 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigorta girişi olan ve gerekli şartları sağlayan Bağ-Kur’lu vatandaşlar erken emeklilikten yararlanabilecek. Yasal düzenlemenin yürürlüğe girmesi ile birlikte, 7.200 prim gününü yatırmış olanlar geri ödeme almayacak. Erken emeklilik için Bağ-Kur’dan SSK’ya geçen vatandaşlar da bu sigorta kolunda çalışması 3,5 yıldan az ve 7.200 günü doldurmuşsa Bağ-Kur kapsamında emekli olabilecek.

Kaynak: hava aksu