Dolar kurunda gözlenen ani ataklar, yükselen enflasyon, petrol piyasasında yaşanan olumsuz gelişmeler ve daha pek çok faktör, son dönemlerde akaryakıt fiyatlarına arka arkaya zamlar yansımasına sebebiyet verdi. Ancak bu zamların arasında tüketicinin isyanın sebep olan başlıca fiyat değişikliği, temmuz ayında kayda geçti. Temmuz ayının başında açıklanan 6 aylık enflasyon oranı neticesinde değişen vergi oranları hem benzinin hem de motorinin litresine 5 TL’lik fiyat artışının yansıtılmasına yol açtı.

Benzin ve motorin fiyatlarına son 4 ayda yansıtılan 20 TL’lik artış araç sahiplerinin tepkilerine sebep olmaya devam ederken bu süreçte 5 TL’lik vergi zammının günlerce gündemden düşmedi. Söz konusu zammın yalnızca araç sahiplerini değil diğer vatandaşları da etkilediğini belirten yetkililer, hesapları ortaya döktü. 

GIDA ZAMLARINI DEĞERLENDİRDİ

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, güncel veriler üzerinden gıda fiyatlarında gözlenen değişiklikleri değerlendirdi. Eylül ayında üreticiler ile marketler arasında kayda geçen fiyat farklarına dikkat çeken Bayraktar; limonun yüzde 338,3, soğanın yüzde 232, kırmızı mercimeğin yüzde 197,3, elmanın yüzde 216,1, havucun yüzde 188,3 ve maydanozun yüzde 192 oranında fiyat artışı yaşadığını bildirdi.

BENZİN VE MOTORİN ZAMMI HERKESİ ETKİLEDİ

Temmuz ayında değişen vergi oranları sebebi ile benzin ve motorin adına verilen 5 TL’lik zam kararı ile ilgili de birtakım değerlendirmelerde bulunan Bayraktar, söz konusu artışın yalnızca araç sahiplerini değil diğer tüketicileri de etkilediğini vurguladı. Mazot fiyatlarının son bir aylık süreçte yüzde 5,9, son bir yıllık süreçte ise yüzde 75,5 oranında artığını ifade eden Bayraktar, gübre fiyatlarının da bu durumdan etkilendiğinin altını çizdi. Bu kapsamda yetkililere seslenen Bayraktar, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından çiftçilere sunulan mazot ve gübre desteklerinin artırılması gerektiğini belirtti. Desteklerin artırılması ile birlikte verim ve kalitede de artışın gözleneceğini belirten Bayraktar, bu tip önlemlerin alınmaması durumunda Türkiye’nin ithalatçı bir ülke olma özelliğinden kurtulamayacağını ileri sürdü.