Milyonlarca memuru ve memur emeklisini yakından ilgilendiren toplu sözleşme zamları, ağustos ayının sonunda netlik kazandı. 2024 ve 2025 yıllarını ilgilendiren zam kararlarının verilmesinin ardından gözler yeni dönem maaşlarına çevrildi. Bu süreçte SSK ve Bağ- KUR emeklileri için bir ara düzenleme yapılması gündeme gelirken enflasyon farkının hangi oranda olacağı da merak edildi.

Net olarak ocak ayının başında açıklanacak olan aralık ayı enflasyonu ile duyurulacak olan 6 aylık enflasyon farkı için çeşitli tahminler yapılmaya devam edilirken Türkiye İstatistik Kurumu’ndan kritik bir açıklama geldi. Eylül ayı enflasyon verilerini açıklayan kamu kurumunun ardından 3 aylık enflasyon farkına göre maaş hesapları yapılmaya başlandı. Peki, memur ve emekli maaşları hangi oranda zamlanacak? İşte ayrıntılar…

3 AYLIK ENFLASYON FARKI İLE NETLİK KAZANDI

Her ay olduğu gibi bu ayın başında da enflasyon verilerine yönelik bir açıklamada bulunan Türkiye İstatistik Kurumu, eylül ayı enflasyonunu yüzde 4,75 olarak duyurdu. Senelik enflasyonun ise yüzde 61,53 seviyesinde gerçekleşmiş olduğunu belirten kamu kurumu, böylelikle senenin ikinci yarısına ilişkin 3 aylık enflasyonun netleşmesini sağladı.

TÜİK’in açıklamaları doğrultusunda hesaplanmış olan ve emekli maaşlarına direkt olarak yansıtılan 3 aylık enflasyon farkı yüzde 25,11 olarak hesaplandı. Memurlara toplu sözleşme zammı ile birlikte yansıtılacak olan artış oranı ise yüzde 35,73 olarak kayda geçti.

ENFLASYON TAHMİNİNE GÖRE MAAŞ HESABI

Sene sonu enflasyon tahmininin yüzde 62 olarak açıklanmasının ardından memur maaşlarına yönelik yeni dönem hesapları yapılmaya başlandı. Uzmanlar tarafından yapılan hesaplara göre ilgili tahminin doğru çıkması durumunda ocak ayında memur maaşlarına yüzde 46,73’lük bir artış yansıtılacak. Böylelikle aile yardımı dahil olmak üzere en düşük memur maaşı 22 bin 17 TL’den 32 bin 306 TL’ye yükselecek. Bekar memurlar için en düşük memur maaşı ise 20 bin 377 TL’den 29 bin 899 TL’ye yükselecek.