Araştırma, Akdeniz diyetinin kolay takip edilebilir olmasının yanı sıra en iyi aile dostu diyet, sağlıklı beslenme için en iyi diyet, diyabet, kemik, eklem ve kalp-sağlıklı beslenme için en iyi diyet kategorilerinde de lider olduğunu ortaya koydu.

DASH diyeti (hipertansiyonu durdurmaya yönelik diyet yaklaşımları), ikinci sırada yer alırken, MIND diyeti (nörodejeneratif gecikme için Akdeniz-DASH müdahalesi) ise üçüncü sırada bulundu. Bu üç diyetin ortak özelliği, bitki bazlı olmaları ve meyve, sebze, tam tahıl, fasulye ve tohumlara odaklanmalarıdır.

beslenme-usak-olay

Akdeniz tarzı beslenme, bilimsel araştırmalar tarafından diyabet, yüksek kolesterol, demans, hafıza kaybı, depresyon ve meme kanseri riskini azaltabilme potansiyeliyle öne çıkıyor. Basit, bitki bazlı pişirme yöntemlerini içeren bu diyet, sağlıklı yağlar ve protein kaynaklarını içermesiyle dikkat çekiyor.

obezide-diyet-kilo-usakolay-2

Sağlık editörü Shanley Chien, "Diyet ve beslenme dünyası karmaşık olabilir, bu nedenle US News, uzmanlardan alınan bilgilerle hangi diyetlerin en üst sıralarda yer alacağını belirleyerek besin bütünlüğünü ve uzun vadeli sağlıklı yaşam tarzını teşvik ediyor" dedi.

Akdeniz tarzı beslenme, sadece sağlıklı kilo kaybına değil, aynı zamanda daha güçlü kemiklere