Dolar/TL paritesi uzun bir süredir zirve seviyelerde yatay hareketine devam ediyor. Geçtiğimiz aylarda hızlı yükselen dolar kurunda yaklaşık 1 aydır yatay görünüm takip ediliyor. Dolar fiyatındaki son gelişmeler hem vatandaşların hem de yerli yabancı yatırımcıların radarına takılıyor. 18 Ağustos Cuma haftanın son işlem gününde dolar ne kadar oldu?

Dolar fiyatını belirleyen kriterler arasında iç ve küresel piyasalardaki gelişmeler etkili oluyor. Dün açıklanan rakamlar TCMB’nin rezervlerinde 9 haftadır artış yaşandığını gözler önüne serdi. Dolar kuru yatay hareket ederken bir yandan da Merkez Bankası’nın rezervlerinin artması ekonomistler tarafından olumlu yorumlandı. Ancak dolar kurunda yukarı yönlü fiyat baskısı devam ediyor.

18 AĞUSTOS CUMA DOLAR KAÇ TL OLDU?

Dolar kuru 27 TL’nin üzerindeki yatay hareketini sürdürüyor. Yavaş yavaş yükseliş gösteren dolar haftanın son gününe 27.10 TL seviyesinden başladı. Yatırımcılar bugün küresel piyasalardaki gelişmeleri yakından takip edecek. 18 Ağustos Cuma günü Dolar/TL kuru alış fiyatı 27.0503 liradan, satış fiyatı ise 27.1294 liradan işlem görüyor.

TCMB VE KKM VERİLERİ EKONOMİSTLERİN RADARINDA

Dünkü verilerle birlikte TCMB net uluslararası rezervleri geçen hafta 35 milyon dolar artışla yatay bir seyir izledi. Brüt döviz rezervlerindeki artış ise 9. haftada da trendini sürdürdü. Böylelikle toplam rezervler 728 milyon dolar ile peş peşe 9. haftada da artış göstererek 116.32 milyar dolar seviyesine ulaştı.

Bütçenin en önemli giderlerinden biri haline gelen KKM’deki girişler ise geçen hafta rekor kırmıştı. Bu rekorun ardından KKM girişlerinde yavaşlama görüldü. 11 Ağustos ile biten haftada söz konusu rakam 75 milyar TL artarak 3.3 trilyon TL’ye ulaştı. Piyasalar bugün TCMB'nin piyasa katılımcıları anketinin açıklanmasını bekliyor. Yurt dışı piyasalarda ise Euro bölgesi enflasyonu açıklanacak.