Uşak Belediyesi, projesinin 2014 yılında hazırlanmış olduğu, 3. Sanayi Sitesi için kamulaştırılan alanların Bir Eylül Sanayi Sitesi Kooperatifi’ne devri için görüşmelere başlandığını bildirdi. Uşak Belediye Meclisi yapılan son toplantısında üyelerin oy birliği ile plan ve bütçe komisyonuna havale edilmesine karar verdi.

Yaklaşık 10 yıldır yapılacak- yapılıyor açıklamalarıyla gündemde olan 3.Sanayi Sitesi Projesi Belediye Başkanı Mehmet Çakın’ın yönettiği Uşak Belediye Meclisi Eylül ayı olağan toplantısında ek madde olarak meclise sunuldu. Ek gündem maddesinde şöyle denildi; Muharremşah Mahallesi sınırları içerisinde bulunan Küçük sanayi Sitesi için kamulaştırma, satın alma, mahkeme ve tapu bedeli olarak bugüne kadar 66 milyon 927 bin 177, 43 TL ödenmiştir. Kooperatif tarafından peyder pey toplamda 65 milyon 883 bin 980, 20 TL gönderilmiştir. Aramızdaki protokole göre, kamulaştırma için yapılan masrafların kooperatif tarafından ödenmesi gerekmektedir. 05, 09. 2023 tarihi itibarıyla 255 bin 124, 60 TL mahkeme gideri ödenmiştir. Belediyemiz tarafından kamulaştırılan parsellerin kooperatife devri konusunda görüşülmesine”

Bu açıklamalardan sonra , gündem maddesi üyelerin oy birliği ile plan ve bütçe komisyonuna havale edilmesine karar verildi. Ovademirler Mahallesi sınırları içerisinde kurulması planlanan 3. Sanayi Sitesi’nde 100 ila 500’er metrekarelik 850 iş yeri bulunuyor. Yaklaşık 1 milyon 240 bin metrekarelik bir alana kurulacak olan 3. Sanayi Sitesi’nde otomotiv, demir doğrama, tekstil, gıda ve mobilya alanında faaliyete gösterecek sektörler bulunuyor.

BELEDİYE BAŞKANI ÇAKIN’IN SEÇİM VAADLERİ ARASINDAYDI

Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın 2019 yerel seçimlerinde bir önceki Başkan Nurullah Cahan’ın başlattığı 3. Sanayi Sitesi projesini kendi 5 yıllık döneminde tamamlamayı seçim vaadi olarak açıklamıştı.

Bakan Kurum’un, yol yapımı aşamasında ve kamulaştırma durumunda olan projeyi ‘yapıldı’ gibi beyan etmesi eleştirilere neden olmuştu. Bu da ‘Yolu olmayan, ‘İnşaatı Başlamayan 3. Sanayi Sitesi’nin Açılışı Yapıldı’ şeklinde haber yapılmıştı.

ESKİ BAŞKAN CAHAN ‘2017 YILINDA TEMELİNİ ATACAĞIZ’ DEMİŞTİ

Bundan önceki dönemde 2017 yılında Belediye Başkanı olan Nurullah Cahan, Uşak E Tipi Kapalı Cezaevi civarında yapılan yol çalışmalarını yerinde incelemiş ve   ziyaret sırasında yaptığı açıklamada "Müjdeyi vermek istiyorum. Bu yıl sonuna doğru inşallah burada 3. Sanayi Sitemizin temelini hep birlikte atıp inşaatına başlamak istiyoruz. Ve iki yıl gibi bir zamanda da burayı bitirip hemşehrilerimize güzel bir sanayi sitesi kazandırmanın mutluluğunu yaşayacağız.”demişti.