Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığınca Halkların Demokrat Partisi’nin (HDP) kapatılması istemiyle Anayasa Mahkemesi’nde açılan dava sonucunda 14 Mart’ta sözlü savunma yapması kararı verilen ve partinin talebi üzerine ek süre verilerek sözlü savunması 11 Nisan'a ertelenmiş; HDP’nin kapatma davasının 14 Mayıs'ta yapılacak Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi sonrasına bırakılması istemi ise reddedilmişti.

Parti kapatma davasıyla karşı karşıya kalması sonucu yeni bir parti kuran HDP (Yeşil Sol Parti), seçimlere bazı illerde Emek ve Özgürlük İttifakı adı altında toplanan Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi, (Yeşil Sol Parti) Emekçi Hareket Partisi (EHP), Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF), Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP) ve Emek Partisi’nden (EMEP) oluşan partilerle girme kararı almıştı.

Uşak'ta Galatasaray'ın Şampiyon Kutlamaları Gece Boyunca Sürdü Uşak'ta Galatasaray'ın Şampiyon Kutlamaları Gece Boyunca Sürdü

Uşak’ta ise Emek ve Özgürlük ittifakından bağımsız seçime girme kararı alan HDP, 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri ’ne Yeşil Sol Parti (YSP) adı altında katılacak.

Yeşil Sol Parti (YSP) Yüksek Seçim Kurulu’na verdiği Uşak Milletvekilliği aday listesi ve sıralaması şu şekilde;

1. Ahmet Yılmaz
2. Aysu Topal
3. Ünal şeref