Orta Vadeli Program ile birlikte ekonomik açıdan 3 yıllık strateji ve hedefler belirlenirken farklı alanlara yönelik de çalışmalar başlatıldı. Eğitimden sağlığa çok çeşitli alanlarda birçok yeni uygulamanın söz konusu olacağı konuşulurken bu süreçte bazı illerin büyükşehir statüsünde değerlendirileceği de gündeme gelmeye başladı.

Geçtiğimiz aylarda MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli tarafından da gündeme getirilmiş olan büyükşehir düzenlemesi, bugün yeni bir iddia ile daha gündeme geldi. Sürmeli Haber’e göre AK Parti yönetimi ‘Türkiye Yüzyılı’ için harekete geçti ve birçok ilin büyükşehir olması için hazırlıklara başladı. Peki, hangi iller ‘büyükşehir’ olarak değerlendirilecek? İşte ayrıntılar…

KÖKLÜ DEĞİŞİM HAZIRLIĞI

Cumhuriyetin kuruluşunun 100’üncü yıldönümünde birçok alanda değişikler yapmaya hazırlanan AK Parti hükümetinin yerel bazda da önemli değişimlere imza atacağı konuşulmaya başlandı. Edinilen bilgilere göre hükümet yetkilileri Türkiye Yüzyılı vizyonu doğrultusunda yerel yönetimlerde köklü bir değişiklik yapacak.

Şehirlerin ‘büyükşehir’ olarak değerlendirilebilmesi için belirli bir nüfusa sahip olmaları gerekiyor. Son verilere göre ise şu an için ilgili şartı sağlayan büyükşehir sayısı 30 olarak biliniyor. Ancak kulislerden gelen bilgilere göre hükümet yeni dönemde 750 bin ve üzeri nüfusa sahip olan illerin tamamını büyükşehir statüsüne yükseltebilir.

AK Parti’nin Türkiye Yüzyılı vizyonu doğrultusunda yapacağı konuşulan büyükşehir değişiklikleri ile birlikte kentlerin sürdürülebilir kalkınmasını sağlamayı ve yerel yönetimlerin daha etkili çalışmalarını hedeflediği düşünülüyor.

HANGİ ŞEHİRLER ‘BÜYÜKŞEHİR’ OLACAK?

Büyükşehir düzenlemesi için harekete geçtiği konuşulan AK Parti hükümetinin, 51 il için köklü bir değişikliğe imza atacağı ileri sürüldü. Kulislerden gelen bilgilere göre iddialar doğru çıkarsa şu iller ‘büyükşehir’ olarak anılmaya başlanacak:

Erzincan, Elazığ, Edirne, Düzce, Çorum, Çankırı, Çanakkale, Burdur, Bolu, Bitlis, Bingöl, Bilecik, Bayburt, Batman, Bartın, Artvin, Ardahan, Amasya, Aksaray, Ağrı, Afyonkarahisar, Adıyaman, Tunceli, Tokat, Şırnak, Sivas, Sinop, Siirt, Rize, Osmaniye, Niğde, Nevşehir, Muş, Kütahya, Kilis, Kırşehir, Kırklareli, Kırıkkale, Kastamonu, Kars, Karaman, Karabük, Isparta, Iğdır, Hakkari, Gümüşhane, Giresun, Zonguldak, Yozgat, Yalova, Uşak.

Editör: Öyküm Yavuz