• 06 Kasım 2009, Cuma 0:00
ŞenerÖZTOP

Şener ÖZTOP

CUMHURİYET’İN ÖNCÜ BİLİM KADINI AFET İNAN
Afet İnan’ın yaşam perspektifi cumhuriyet ideolojisinin bir görüntüsüdür. Nedir bu görüntü: Çalışmak, güçlü olmak ve çağdaş uygarlık düzeyine ulaşmak. Budur onun amaç ve ilkeleri...Yani aydınlanma!..Aklın yoludur...Onun tek düşündüğü, yol kat ettiği ülküsünde, ödünsüz davranmaktır. Dostlarıyla bu konularda kıyasıya tartışmalara girer. Yeni kurulan Cumhuriyet'e düşünsel plânda katkılar sunar. Var gücüyle çalışır. Türkiye Cumhuriyeti, demokratik inkılâptan doğmuştur. Bağımsız ve özgür bir demokrasiydi amaçladığı… Ankara'nın ilk günlerinde, vatan hizmetinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde bilimsel çalışmalara girişir ve Avrupa'nın önemli kentlerinde verdiği konferanslar onun tanınmasına yol açar. Yeni Türkiye Cumhuriyeti'nin kadın bireyi olarak nelerin düşünüldüğünü, nelerin dönüşüm ve gelişimlere sahne olacağını anlatıyordu.

Onun bir diğer yönü ise insani niteliğidir. Varlık ve yokluğu gören, her şeyden önce, “ fakr-ü zaruret” içinde olan insanımızı, aydınlatmış, onlarla birlikte, var olma savaşımını vermiştir. Bu durum onun idealleri arasındadır. Soyluluğunu, zarafetini ve vakurluğunu fark ettirmez gibi gözükürdü, ama o, bunu konuşmalarıyla, tavırlarıyla, insan ilişkileriyle sezdirirdi. İdealist duygu ve düşüncelerin gelgitleriyle gezineceği caddeler, sokaklar, okullar, fabrikalar açar ve bunları hayata geçirmek için geniş ufuklu, uzun soluklu insanlarla paylaşmak isterdi.      Şevket Süreyya Aydemir'in sözüyle:"...Atatürk'e sağladığı huzur, bilhassa yorgun yıllarında, bu büyük adamın bir mutluluğu olmuştur. Çünkü eğer bu son yıllarda Atatürk'ün hayatında Afet İnan gibi bir huzur iklimi olmasaydı, Atatürk yalnızlığını belki çok daha acı hissederdi."diyor.
     
"Prof. Dr. Afet İnan" adlı biyografik/anı kitabını yayına hazırlayan kızı Arı İnan'ın söylediği gibi,"...Afet İnan, Atatürk'ün son yıllarında ve onun hemen hemen bütün gün ve gecelerini verdiği tarih sohbetlerinde ve nihayet onun ağır ve mihnetli son hastalık aylarında daima Atatürk'ün yanındadır." Bir bakıma Atatürk’ün hayatının son 13 yılında yakınında bulunmuş, yakın tarihimizin olaylarına, fikir hareketlerinde bulunmuştur.. Sözün özü:”dönüm noktalarının hem aktörü hem de tanığı olmuştu.” "...Yaşamında insanları mevkilerine göre değil, bilgi birikimlerine göre değerlendiren Afet İnan, etrafına da hep bu telkinde bulunan" ender bir bilim kadınıdır. Yanı sıra "Afet İnan, Türk kadınının nasıl olması gerektiğine(çalışkanlığı, kültürü, davranışları ve kıyafetleriyle)bir örnektir" diyor Arı İnan...
 
“Evlad-ı Fatihan Rumeli'den (Doyran) zor şartlar altında nasıl göç edildiğini unutamaz. “Bu durum Türklerin kaderidir. Bir zamanlar güneşin battığı tarafa giderler.” Göç yollarında onları bekleyen engelleri, yılgınlıkları aile bireyleri hep birlikte çeker. Çocukluğunu ve ilk gençlik yıllarını unutamaz. Yaşanmışlıklar, anılar, canlı hayat sahneleri olarak bir bir hatırlanır, yad edilir Yeni Türkiye Cumhuriyet'inin değişim ve dönüşümüne tanıklık eden, fikir veren bir öğretmendir o.

 
Anılardan bir kesit…
 
Belleğimde yer eden ve yakından tanıma fırsatını bulduğum Afet İnan; Cumhuriyet'in ilk aydınlanmacı, idealist  bilim kadınıydı. Burada bir anımı nakletmek isterim: 1972-73 yıllarında Türk Tarih Kurumu Atatürk Araştırma Merkezi’nde araştırma görevlisi olarak çalıştığım yıllarda Afet Hanım, Merkezin başkanıydı. Ara-sıra kendisini ziyarete giderdim. Ankara’da Millî Müdafaa caddesindeki Cumhuriyet dönemi mimarisiyle yapılan bahçeli, iki katlı kâgir binanın ikinci katında ruha huzur ve sükûn veren geniş salonda barok, rölyef işlemeli üçlü koltuk, ve diğer koltuklar, giriş kapısının karşısında varak yaldızlı bordürlü aynalı konsol ve “asar-ı atika” camlı büfenin sol başında  Mustafa Kemal Atatürk’ün fotoğrafı, sağ köşede de Afet Hanım’ın fotoğrafı vardı. Büfeye paralel uzun, geniş yemek masasını çevreleyen ahşap sandalyeler… Bu tarihi salonda konuklar kabul edilir, nefis yemekler yenilirdi. Tabi ki, o doyumsuz sohbetleri (gece yarılarına kadar…) dinlemek, yararlanmak biz gençler için bulunmaz bir fırsattı. Yılların ardından anıların sisli ve hisli gölgeliğinde rahmetle anacağım iki değerli insan: Prof. Dr. Adnan Erzi, “Kırallar Ressamı” adıyla ünlenen Rahmi Pehlivanlı’yla aynı masada yemek yedim. Resim sanatı üzerine konuşmak benim için heyecan vericiydi.
 
Atatürk’ten kalan anılar ve belgeler
 
“Atatürk, okumayı seven bir insandı. Derin bir bilginin ürünü olan her söylevinde tahliller yapmayı da zaruri bulurdu.” diyen Afet İnan, yakından izlediği, tanıklık ettiği anıların izdüşümlerini şöyle değerlendiriyor:”…Bu hatıralarımı anlatırken zaman ve mekânı tespit etmiş olduğum gibi, hem Atatürk’ten işittiklerimi olduğu gibi ve gördüklerimi de objektif olarak nakletmeye gayret ettim.” der. “Ulusal kahramanımızı ve ulu önderimizi” hem insanî yönüyle, hem de düşünsel yönüyle yakından tanımış olmanın heyecanı ve idealizmini içinde yaşatan, kitlelere O’nun amaç ve ilkelerini anlatan, fikir taşıyıcı rolünü üstlenen Afet İnan; “ Atatürk Hakkında Hatıralar ve Belgeler” (1) adlı kitabıyla anılar ve belgeler ışığında Atatürk’ün çeşitli konulardaki düşüncelerini değerlendiriyor.
            
Cumhuriyet’in öncü fikir taşıyıcısı bir bilim kadının anıların ışığında “Atatürkçü Düşünce Sistemi”ni yeniden gündeme getirmenin ve üzerinde durmanın, değerlendirmenin elzem olduğunu bir kez daha idrak etmenin önemi ortaya çıkıyor. Bu değerli başvuru kitabı yeniden gözden geçirerek yayıma hazırlayan, arşivinde bulunan diğer fotoğrafları da ekleyen araştırmacı-yazar Arı İnan’a teşekkür etmek isterim.   
 
    
 
(1)   Afet İnan, Atatürk Hakkında Hatıralar ve Belgeler, Yayıma Hazırlayan, Arı İnan, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, (Beşinci Baskı), İstanbul,2007, 536 s. (  Müdafaa-i Hukuk, S: 113, Ocak 2008, s. 29-30.)

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık