Tükettiğimiz meyvelerin tazeliği, besleyicilik değerini ve lezzetini doğrudan etkiler. Peki, meyveleri uzun süre nasıl taze tutabiliriz? Yeni tekniklerle meyvelerinizi tane tane dondurarak buzlukta saklamak artık hayal değil. İster böğürtlen, ister şeftali olsun, her türlü meyveyi bu şekilde saklayabilir, dilediğinizde taptaze bir şekilde tüketebilirsiniz.

Öncelikle taze meyvenizi yıkayarak işe başlamalısınız. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, meyvenin fazla sulu veya olgun olmamış olmasıdır. İdeal meyveyi bulduktan sonra çekirdeklerini çıkarıp, dilimlemeye başlayabilirsiniz.

Şeftali Gibi Meyveleri Buzlukta Saklarken Bilmeniz Gerekenler

Tercih ettiğiniz meyveyi hazırladıktan sonra, onu buzdolabı poşetinin içine serili bir şekilde koyun. Daha sonra, poşetin içindeki havayı pipet yardımıyla çekerek, meyvenizin hava almadan saklanmasını sağlayabilirsiniz. Bu yöntem sayesinde meyveleriniz 8 ila 12 ay arasında tazeliğini koruyarak saklanacaktır.

Ancak bazı meyveleri buzlukta saklarken ön dondurma yöntemini tercih edebilirsiniz. Ön dondurma işlemi, meyvelerin birbirine yapışmadan donması için uygulanır. Meyveleri yağlı kâğıt serili bir tabak üzerinde dondurduktan sonra tane tane ayırabilirsiniz.

Dondurulmuş Meyvelerle Neler Yapabilirsiniz?

Dondurduğunuz meyveleri çeşitli yemek ve tatlılarda kullanmak oldukça kolaydır. Direkt çözmeden reçel, marmelat ya da sos yapımında kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra, kek, muffin ya da tart gibi tatlılarda da dondurulmuş meyveler tercih edilebilir.

Eğer buzlukta saklanan meyvenizi dondurma yapımında kullanacaksanız, meyvenizi bir süre çözdürdükten sonra işleme başlamalısınız. Ancak, smoothie yapmayı planlıyorsanız, meyveleri doğrudan donuk halde ekleyebilirsiniz.

Hangi Meyveleri Dondurarak Saklamalıyız?

Çeşitli meyveleri, özellikle de vişne, ahududu, böğürtlen ve erik gibi meyveleri, buzlukta saklamak mümkündür. Ancak, özellikle kararan meyveleri, örneğin elma veya muz gibi meyveleri dondurmadan önce şeker veya limon suyu sürmek onların tazeliklerini korumalarına yardımcı olacaktır.

Buzlukta Meyve Saklama Süreci Ne Kadar Sürer?

Bu yöntemi uygulamak oldukça kısa sürer. Ortalama olarak tüm süreç yaklaşık 10 dakikadır. Hazırlık süresi de dâhil olmak üzere toplam süre 10 dakikadır. Bu malzemelerle 1 kutu taze meyve buzlukta saklanabilir.