Mustafa Kemal Atatürk’ün 1881-1919 yılları arasındaki yaşamını ve yaptıklarını konu alan “Atatürk 1881-1919” filminin basın gösterimi dün akşam Paribu Cineverse Zorlu Center’da muhteşem bir şekilde gerçekleştirildi. Aras Bulut İynemli’nin Mustafa Kemal Atatürk’ü oynadığı büyük prodüksiyonlu film, basın mensuplarının beğenisini kazandı.

Gösterim öncesi konuşan yapımcı Saner Ayar, filmi çekmeye karar vermelerinin sebebinin Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 100. yıl dönümü olduğunu söyledi. Ayar, Cumhuriyet’in kuruluşunun 100. yılında izleyicilere unutulmaz bir film sunmak istediklerini belirtti. Filmdeki Uşak detayı ise yapımcının açıklamasıyla ortaya çıktı. İşte detaylar.

FİLMDEKİ KOSTÜMLER UŞAK’TA ÖRÜLDÜ

Disney tarafından iptal edilen ve bir anda infiale yol açan, Aras Bulut İynemli’nin başrolde olduğu Atatürk’ün 1881-1919 filminin ilk gösterimi yapıldı ve film izleyicilerden tam not aldı. Yapımcı Saner Ayar, filmi önce dizi olarak planladıklarını ancak Disney’in global bir kararla rotasını değiştirmesi üzerine filme döndüklerini anlattı. Ayar, filmi tamamlamak için 2,5 yıl planlama, 11 şehir, iki ülke ve yaklaşık dört ay çekim yaptıklarını ifade etti. Ayar, filmdeki kostümlerin Uşak’ta ördürüldüğü de şöyle açıkladı:

“Filmde üç bin kostüm kullandık. Bu kostümleri yaparken o dönemin dokuma ve iplik kalitesini araştırdık. Binalardan çıkınca bu kostümlerin rengi açık kahverengiye dönüyordu. Bu da o dönemde kullanılan iplik ve dokumanın kalitesizliğinden kaynaklanıyordu. Biz de aynı iplik ve dokumayı bulabilmek için Yeni Zelanda’dan iplik getirttik ve Uşak’ta ördürdük.”

ATATÜRK 100. YILDA EKRANLARA GELECEK

Yapımcı Saner Ayar, Atatürk filminin herkese ulaşabilmesi için 29 Ekim’de Cumhuriyet’in 100. yılında Fox TV’de yayınlanacağının müjdesini verdi. Atatürk filminin yönetmenliğini Mehmet Ada Öztekin’in, senaryosunu Necati Şahin’in yaptı. Filmde Aras Bulut İynemli’nin yanısıra Songül Öden, Mehmet Günsür, Sarp Akkaya ve Esra Bilgiç gibi ünlü oyuncular da rol aldı. Filmin ilk gösterimi dün gece büyük ilgiyle izlendi.

Kaynak: Hava Aksu